Anyukák állásinterjún: Mi lesz, ha beteg lesz a gyerek?
Ismerjük a kérdést, és persze tudjuk: azt akarják a munkáltatók hallani, hogy meg tudod oldani, van nagymama, van apja is a gyerekeknek, stb. Aztán ez vagy elég a győzelemhez, vagy nem. Tulajdonképpen lehetsz te akármilyen felkészült szakmailag, akármilyen kedves-rendes személyiség, akivel jól lehetne dolgozni, sok helyen mégis ezen fog múlni.
Sok problémát jelez ez, például, hogy a kérdés maga törvénytelen, mégis gátlástalanul felteszi bárki, mi több, sok munkavállaló is odajutott, hogy maga mondja el, mert érteni véli a munkáltató szempontjait, jól hozzájárulva így a saját diszkriminálásához – és annak a normának a bebetonozásához, hogy ez így jól van, így szabad bánni egy álláskeresővel. Pedig jó lenne, ha végre a saját szempontjait értené a munkavállaló és álláskereső, esetünkben a kisgyerekes nő: az neki nem jó, ha a magánéletét a munkáltató elvárásaihoz kell igazítania, és ha megpróbálja, belelavírozza magát a kiszolgáltatott álláskereső szerepébe, aki kevés pénzért is elmegy dolgozni, mert amúgy is nehéz állást találni kisgyerekkel, végre van valami… Az ő önéletrajzukban szerepel a „terhelhető”, meg a „nagy munkabírású” önjellemzés is.
Lehetne most értekezni a kisgyerekes nők munkaerőpiaci nehézségeiről, meg arról, hogy a nagymamák még munkavállaló korban vannak, és remélhetőleg dolgoznak is, nem tudnak a beteg unokára vigyázni, a senior korú nőknek egyébként sem az a dolga, hogy megoldják a munkáltatók vélt kockázatait, van saját életük. Vagy arról, hogy bizony sok apukát is meg lehetne kérdezni, mert többnyire ők is lelkiismeretesen részt vesznek a gyerekeik életében, sőt, ha beteg a gyerek, apukák is szoktak otthonmaradni. De férfit erről nem kérdeznek, és itt az első igazi probléma, ami nem is annyira munkáltatói, hanem össztársadalmi. A „gyerek a nő dolga” – gondolja ezt a közvélekedés, majd ez begyűrűzik a munkáltatók döntéshozatali tényezői közé. Nagymama legyen, nagypapa fel sem merül. Na, de most mégsem erről fogok értekezni hosszan. A lenti érveket viszont nyugodtan használd állásinterjún, ha megkérdezik tőled, mi lesz, ha beteg lesz a gyerek. Nem a „van nagymama” a jó válasz!
Miért kérdezik?
A címbeli kérdés alapvetően arra irányul, hogy a munkáltató felmérje az álláskeresőben, mint jövőbeli munkavállalóban rejlő kockázatokat. Mi lesz, ha nem jelenik meg egy reggel a munkahelyén? Bizony, ennek sok oka lehet, valamiért csak a gyerek betegségénél merül ez fel, pedig felnőtt emberek is szoktak betegek lenni – meg még ezer dolog lehet, főleg családi és tragikus események, amikor nem megy be dolgozni, mert fontosabb dolga akadt.
Miért hibás ez a kérdés? Mi legyen helyette?
Igen, az egy kockázat, amit a humán erőforrás hordoz magában, hogy valami más történik az életében, ami fontosabb lesz, mint a napi munka. És amit nem azzal lehet kezelni, hogy jó alaposan megvizsgáljuk az álláskereső családi hátterét, és azt, hogy hajlandó-e mindent a munkája mögé sorolni (remélhetőleg nem hajlandó), hanem munkáltatóként fel kell tudni készülni arra, hogy lesznek munkavállalók, akik valamiért egy reggel nem érkeznek meg a munkahelyükre, vagy váratlanul elrohannak napközben. Az az igazi kockázatkezelés, ha pontos terve van erre a cégeknek.
Az üzletmenet-folytonossággal foglalkozni külön szakterület, sok cég a kifejezést is alig ismeri. A legkezdetlegesebb módja a üzletmenet biztosításának, ha kizárja a vélt kockázatokat, amiket mindenféle sztereotípiákból „mért fel”. Valóban vélelmezett kockázatok ezek, mert ritkán fordulnak elő olyan esetek, mikor egy beteg gyerekkel táppénzre menő anyuka miatt megállt az élet a cégben, a gyártósoron. Még akkor is, ha nem volt különösebben megszervezve az üzletmenet folytonosság. Valahogy meg tudták oldani. A „valahogy” helyett kellene némi tudatosság.
Nem az a tudatosság, ha megkérdezzük, van-e a beteg gyerek mellé odarendelhető nagymama. Ez kispályás, sufnicéges és persze nem is hatékony. Ha a gyerektelen munkavállaló töri el mindkét lábát, és ezért nem megy be dolgozni, akkor a kisgyerekes anyák kizárása a munkavállalói körből mennyire volt hatékony kockázatkezelés? Ha ezeknek az anyáknak az ellátásához (segélyezéséhez) több adót kell beszednie az államnak, önkormányzatnak, ezért minden cég fenntartási költsége magasabb, akkor érdemesebb-e inkább odaengedni őket a munkához, hogy anyagilag önállóak lehessenek?
Jó, de akkor hogyan kezeljük a kockázatot?
Nem „valahogy”, hanem szakmai tudatossággal kellene kockázatot kezelni. Mi kell ehhez? (Egy üzlemenetfolytonossági tervet összerakni sok napnyi szakértői munka mindig az adott cég sajátosságaira kidolgozva, folyamatosan karbantartva, tehát ezt itt most csak gondolatébresztőnek szánom):
- Irodai környezetben pontosan leírt, ismert és működő folyamatok, ahol a leírásokhoz hozzáfér bárki, és ha kell, akkor a leírásból puskázva, de fel tudja venni a fonalat, sőt egymás közt is szét tudják osztani a hiányzó kolléga halaszthatatlan ügyeit. Ha reggel az anyuka nem megy be dolgozni, azonnal át tudja venni más a halaszhatatlan feladatokat. Ha a feladatok úgy vannak szervezve, és léteznek megfelelő eszközök is arra, hogy home office-ból minden megoldható legyen, akkor még jobb.
- Az előzőekhez persze pontos munkakörök kellenek, a munkakörtervezés bizony külön szakterület. A „mindenki csinál mindent” nem fog működni.
- Priorizálás: a kiadott feladatokat határidőkkel adjuk ki, tehát pontosan lehet tudni, mi a sürgős, mi a halaszthatatlan, és mi mennyi ideig tart, a kiesés mekkora csúszást okozhat.
- Formális kommunikáció: nem a munkavállaló asztala mellett elhaladva odavetett félmondat a megfelelő forma a feladatok kiosztására.
- Tartalék a humán erőforrásban: ha minden kolléga napi 8 órában szünet nélkül lapátolva a biteket éppen csak el tudja végezni a feladatait, akkor valóban beüt a krach egy munkavállaló kiesésével, mert nem lesz idejük a plusz feladatokra másoknak. És persze nemcsak a munkavállalókban lenne meg a tartalék lehetősége, hanem pl. jól szabályozott home office esetén a beteg gyerek egyáltalán nem fog fennakadást okozni. Meg a lábtörés sem, meg a zsákfalu egyetlen kivezető útján lévő úttorlasz sem…
- Képzett munkavállaló is kell: a betanított adminisztrátorok nem lesznek képesek átvenni egymás dolgait pillanatok alatt, mert ezt a képességet viszont „kitanították” belőlük. Csak azt tudja, ami a napi munkájához kell, tizenéve csinálja, tudja, melyik papír (fájl, menüpont az ügyviteli szoftverben) hol van. Hogy mindez miért kell, azt már nem tudja. Nem lát ki a dobozából. Vannak cégek, akik tudatosan így vágják szét a munkát (tipikusan SSC-k, de máshol is láttam már ilyet), mert így olcsó és könnyen pótolható embereket is elég alkalmazni – gondolták ők, tévesen. Aztán persze megy a sírás, hogy kisgyerekes anyuka nem lesz jó, mert ha kiesik a munkából, akkor mi lesz, de munkaerőhiány van, és hát saaajnos, náluk olyan a munka, hogy nem megy részmunkaidőben, nem is tudjuk mi lesz így velünk, oldja már meg a törvénykezés, hogy több munkavállalói óránk lehessen… Meg jó’van, ígérünk álláshirdetésben nagyobb fizetést, a sajtó „csillagászatinak” fogja titulálni azt, ami már majdnem a létminimum 120%-a nettóban napi 14 óra munkával, ide nekem az employer brandinget, de rögtön! De kisgyerekes anyukát részmunkaidőben, hát azt nem, mert mi lesz, ha beteg lesz a gyerek… Tehát, olyan szervezetet kell felépíteni, ahol mindenki látja a teljes folyamatot, és a rá vonatkozó lépések mellett érti többi lépését is a folyamatnak.
Ha kékgalléros munkákról beszélünk, ott kell csak igazán tartalék-kapacitás, ami persze bárhonnan előteremthető, ha átgondoltuk a lehetőségeket: könnyen tanulható feladatokra akár diákszövetkezetektől lehet hozni „beugrókat”, ha van erre előre kidolgozott terv – és előre felkészített diákok (pl. túl vannak a munkavédelmi oktatáson). Vagy kölcsönzött munkaerővel, vagy alkalmi munkavállalóval. És még nyilván vannak olyan megoldások, amik egyedileg felmerülhetnek adott cégekben. Ehelyett több gyártósoros cégnél összesen kétféle „megoldást” látok: az egyik, hogy nem vesznek fel kisgyerekes nőt, a másik, hogy a műszak lejártával a kapun kisétáló munkavállalót visszafordítják még egy fél műszakra… Kiskereskedelemben „divat” még úgy pakolgatni a műszakokat, hogy a munkavállaló már azt sem tudja a végére, hogy mikor kell bemennie, és ha bement, mikor tud hazamenni majd. Minden ilyen megoldás kezdetleges és szakmailag is problémás. Társadalmilag is, mert ellehetetleníti a magánélet megszervezését.
Ha nem gyártósor, de fizikai munka, akkor a belső tartalék képzése kifejezetten fontos a szakmai felkészültséget is biztosítva: az influenzajárvány mellett bizony lehet munkabaleset is akár, és kellenek olyanok, akik a kieső ember munkáját ideiglenesen el tudják látni.
Mindezek megoldásához pedig mi is kell? Egy vagy több ember, aki ezt meg tudja szervezni, tervezni, átgondolni. Igen, ez a HR-szakma… Nem az, amikor a kkv cég tulaja megkérdezi, hogy mi lesz, ha beteg lesz a gyerek…
Álláskeresőként a „mi lesz, ha beteg lesz a gyerek” kérdésre a fentiekből a szakmai, professzionális jó válaszok felépíthetők, pl.: Ugye vannak Önöknél pontosan működő folyamatok, ha más gyereke lesz beteg, én is át tudom majd venni a munkáját, és gondolom, az a munkakör, amiről most beszélünk, szintén úgy van megtervezve, hogy kiesés esetén át tudja venni más ideiglenesen a halaszthatatlan feladatokat.
Pár anyuka, akit kitanítottam erre, kipróbálta állásinterjún. Volt, ahol nevetséges habogást kapott válaszul a magát „vérprofinak” beállító cégvezetőtől. Izgalmas lehet látni, amikor a vérprofi visszamegy a kisiskolás szintjére, aki nem készült :) Volt ahol, „hátööö, iiiigen, így működünk” volt a válasz, de azért lehetett látni, hogy nem. Azt csak nem mondhatja ilyen felvetésre senki, hogy dehogyis kérem, mi itt igazi, szervezetlen, béna cég vagyunk, itt nincs ilyen :D Ha jól szervezettek, be is láttatható rögtön: ha így működnek, tökmindegy, van-e gyerek, és lesz-e beteg, van-e nagymama… Vissza is térhetünk a szakmai alapú kiválasztáshoz. És akkor már csak presztízsből is fel kell venni azt a kisgyerekes anyukát, mert ők ugye nem látszódhatnak szakmaiatlan, szervezetlen cégnek.
# # #
Tetszett a poszt? Lájkold, oszd meg!
Ha neked is személyes segítségre van szükséged az álláskeresésedben, karrierváltásodban, válogass tematikus szolgáltatásaimból! További információkért látogasd meg Facebook-oldalam!
# # #
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.18. 16:24:50
(a) a gyerek nemcsak a nőé, biztosan volt egy férfi is a kezdetekben. Legyen ott később is.
(b) a munkáltatónak ebből nem lehetne külön költsége, most van. Ezeket a költségeket pl. szülési szabadság költsége stb. az államnak át kellene vállalnia a munkáltatótól. Rendellenes, hogy a munkáltatónak van ebből költsége
(c) goto (b)
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 16:24:53
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 16:27:46
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.18. 16:29:08
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 16:34:46
Girhes Joe 2020.02.18. 16:41:32
Több évtizedes agit-prop hadjáratot egyszerre a kommunista és a kapitalista blokkban én nem neveznék szép csendesen magától kihalásnak, és az a bizonyos "nem szeretne" is részben azért van, mert a csapból is az folyik, hogy az egymásra utaltság az valami kőkorszaki, nem trendi dolog. (Egyébként generációk viszonylatában is ez megy, csak kicsit kevésbé látványosan.) De ezen itt most ne vitatkozzunk, mert akkor holnap se hagyjuk abba, ez nézőpontbeli különbség.
A lényeget tekintve, viszontválasz:
(a) senki nem mondta, hogy a gyereket csak a nő tartsa el, sőt. Ha a férfi elegendően be tud szállni az eltartásába, nem jelent problémát, hogy a nőnek cserébe korlátozott a munkaereje (kisebb rendelkezésre állás, távmunka, részmunka).
(b) hogyan oldod meg, hogy ne legyen plussz költség, ha egy nő többet van távol? Mert én csak azt az esélyt látom, hogy akkor majd én is ugyanennyit, ugyanolyan módon lehetek távol, mert "egyenlők vagyunk". Na ez elég sci-finek tűnik.
(c) az állam részben már most is átvállalja (goto adókedvezmény), azon túl viszont megint csak úgy működne a dolog, ha mindenkinek meg szabad tenni ugyanannyi távollétet, mint a kisgyerekes nőnek, tekintve, hogy különben ha kevesebb munkáért fizetünk ugyanannyit, akkor inverz bérszakadék lenne, ami nem tartható fenn közgazdaságilag (nyilván, ahogy a "sima" bérszakadék se, csak ezt így senki nem fogja elismerni, nem lenne polkorrekt).
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 17:29:52
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 17:31:55
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.18. 18:11:28
A lényegi pontokat nézve:
(a) Miért csak a nő munkaereje lett korlátozott? A férfié miért nem lett az? Neki is lett egy gyereke, pont akkor, amikor a nőnek. De nem is beszélnék korlátozott munkaerőről, mert az, hogy van magánélete, bárkivel előfordul :) és nem korlát.
Más szempontból: miért fizet a munkáltató? Elvégzett munkáért, rendelkezésreállásért, letöltött munkaidőért? Mindháromnak van értelme, de ebből a nő az elsőt biztosan tudja hozni, ha odaengedik a munkához, és vannak olyan munkakörök, ahol ez kell, a másik kettő meg nem. Nyilván ilyenekre jelentkezik. Akkor miért is lenne korlátozott az ő munkaereje?
(b) Az egész posztom erről szól. Hogy nem a nő van távol sokat, hanem van olyan jelenség, hogy a humán munkaerő időnként váratlanul kiesik. Erre tervezni kell a munkáltatónak. Ahogy tervezünk arra is, ha megáll egy szerver, nincs áramszolgáltatás az irodában stb.
(c) A családi adókedvezmény bebetonozza a nő veszteségét. Ugye jövedelemből lehet érvényesíteni, az meg pont nincs a nőnek amíg kisgyerekes, és nem tud visszamenni dolgozni. Negatív adózással ki lehetne kompenzálni, de olyan nálunk nincs.
Dolgozni visszamenni meg pont nem tud, lsd. még posztbeli okok. Ha a férfi több jövedelmet realizál az adókedvezmények okán, az a nő számára - amennyiben anyagiakban független nőről beszélünk - irreleváns. Márpedig cél lenne a nő anyagi függetlensége is a férfié mellett, mert az garantálja mindenki anyagi biztonságát - a férfiét is, a gyerekét pláne.
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 18:37:04
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 18:44:11
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 19:08:47
vorosduma 2020.02.18. 19:40:39
A csapatomban van terhes kollega, tobbgyerekes kollega, csalados ferfi, gyermektelen ferfi, gyermektelen no. A munkahoz valo hozzaallasuk az egyeniseguktol fugg, nem a gyerekeik koratol es szamatol. Az egyik gyermektelen fiatal no ejjel-nappal dolgozik, a hasonlo kortarsa a minimumot hozza. A friss terhes amikor nem vizsgalatokra rohangal, huz, mint az okor. Az egyik tobbgyerekes anyuka neha sajat maga is betegen otthonrol dolgozik, mindig lehet ra szamitani, es cserebe en is megoldom, ha o valami miatt kiesik (ez a dolgom). A masik tobbgyerekes anyuka siman eltolt heteket betegszabin a beteg gyerek miatt, ra kevesbe fontos feladatok vannak bizva. A fiatal, meg gyermektelen fiuk tobbnyire sokat dolgoznak. A kisgyerekes apuka ugyancsak sokat dolgozik, de tobbszor igenyel tavmunkat. A gyermektelen, nyugdijhoz kozeli, kiemelt fizetesu ferfira lehet a legkevesbe szamitani, es neki a legnagyobb a szaja, vele szinte senki nem akar egyutt dolgozni. Ha valakit el kellene kuldeni, tole valnek meg.
Tenyleges tartalek nincs a rendszerben, mert az osztaly 5-6 szakteruletet fog ossze, s a kis csapatokban csak rovid idore tudjak atvenni egymas munkajat. Ha valaki hosszabb idore kiesik, akkor azt a munkafolyamatot le kell allitani vagy keresni kell valakit a potlasra. A szabadsagok szamat drasztikusan visszavagtak az utobbi evben. Mindenki tulterhelt, de ahogy fent bemutattam, ennek azert vannak fokozatai az osztalyon belul.
Amire en figyelek a felvetelnel, az az, hogy olyan embereket valasszunk, akiket az erdekes szakmai munka onmagaban motival. (A fenti emberekbol jonehanyat “orokoltem” es a kozszferaban nem olyan egyszeru megvalni valakitol, aki mar evek ota a cegnek dolgozik.) Az ilyen kollegak munkajat en is igyekszem anyagilag es erkolcsi elismeressel motivalni, amennyiben az elobbire vannak eszkozeim.
élhetetlen 2020.02.18. 21:47:15
a nagy hohohorgász 2020.02.18. 22:16:29
élhetetlen 2020.02.18. 22:25:20
élhetetlen 2020.02.18. 22:36:58
élhetetlen 2020.02.18. 23:41:16
Im just here for the comments 2020.02.19. 05:03:05
Im just here for the comments 2020.02.19. 05:48:15
Ettől függetlenül nyilván mindkettőre kell megoldás, de az arányok igenis számítanak.
Im just here for the comments 2020.02.19. 06:05:13
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 06:35:22
A legtöbb helyen mindkét fél szendved attól, hogy van olyan anyagi kiszolgáltatottság, amibe belevitte őket a társadalmi berendezkedés, ami szerint a gyerekvállalás anyagi kockázat mindkét félnek, nőnek karrierkockázat is. Sok férfi is szenved attól, hogy neki kell az anyát+3 gyereket eltartani, mert egyedül brutálisan nehéz annyi pénzt előteremteni, amiből normálisan (Értsd: létminimum felett) meg lehet élni. Ha anyu is hozzá tudna járulni ehhez, mindenkinek könnyebb lenne - ezért kell a munkáltatóknak újragondolni ezt, mert ők is apák-anyák többnyire. És ez még csak a normál eset, amikor rendben van a párkapcsolat, nincs különösebb gond. Most készülök az egyszülős központnak előadást tartani, majd írok róla... Láttam fogyatékos gyereket nevelő nőket (70%-uk elvált, apu lelép a szituból, mert nem bírja... - és nem szemétségből, hanem mert akkora a teher, hogy összeroppan benne. A nő meg nem roppan össze, neki muszáj bírni. Pedig jobb lenne inkább őket segíteni, mert az ő munkavállalásuk tényleg nehezebb, de akkor legalább a többiekét ne nehezítsük). Szóval, az egymásrautaltság nemhogy nem trendi, de olyasmi, amiben mindenki tönkremegy. Akkor miért ne szervezzük át úgy a dolgokat, hogy mindenkinek jó legyen?
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 06:41:48
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 06:49:27
Serény Vélemény 2020.02.19. 08:15:23
"? Az, hogy pl. egy diplomás nő maradjon otthon három gyerekkel, 9 évig, és 32 éves korában, a már elavult tudásával kezdjem majd állást keresni, "
Diplomás nő azt csinál, amit akar, aztán amikor 40+ évesen még nem szült, mert nem volt olyan pasija soha, aki bevállalta volna egyáltalán őt, meg a gyereket _is_, akkor összecsuklik. Mert általában ez az a kor, amikor a pasik dobják az öregedő ágyasukat, és fiatalabb után néznek... (láttam ilyet, közelről.) És akkor hiába van ott a hatalmas karrier, meg az igazgatói szék, meg az abszolút jóllét...
Mi lenne, ha a diplomás nő eleve olyan diplomát szerezne, amivel három-négy gyerek után is vissza tud téri a munkaerő-piacra?
chrisred 2020.02.19. 09:07:58
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 09:22:44
Serény Vélemény 2020.02.19. 10:02:23
:-)
Értem én a "karrier" és "nők is" meg "feminizmus a kúlság topja" című modern eposzokat, csak ha megkapirgáljuk egy kicsit, akkor fele sem igaz. Az egyik fele nem igaz, a másik fele meg tömény hazugság. (Egyébként magát a feminizmus túltolását is Karl Marx találta ki, de ő is csak azért, mert egy perverz vén félrekefélős disznó volt.)
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 10:12:51
Hanem arra nem válaszoltál, milyen diplomája is legyen a 3-4 gyerekes nőnek, ami 15 év kihagyás után még ér valamit. Kíváncsian várom, akár még meg is szakértem, ha jó az ötleted.
A feminizmust meg nem lehet túltolni, amint minden nőnek pont annyi _érvényesíthető_ joga lesz, mint egy férfinak, készen vagyunk. Több nem kell, pont annyi kell. Ettől még itt is messze vagyunk.
Serény Vélemény 2020.02.19. 10:23:41
én sose akartam jogot arra, hogy gyereket szüljek! Még egyszer: Marx találta ki az egészet, elsősorban, mert csalta a feleségét, másodsorban mert szerinte a "család" egy polgári csökevény, ami azért van, hogy a tőke megmaradjon a gaz férfiaknál.
SZERINTEM: ha normális gyerekeket akarsz, és normális családot, és normális unokákat, és te magad is normális vagy, akkor tökmindegy, hogy a nőnek - vagy nőként - milyen diplomája/diplomád van, mert az első gyerek születése után rájön/rájössz, hogy sokkal jobb babázni mint karriert építeni.
A "karrierépítés" nagyjából azt jelenti egyébként, főleg a nők esetében, hogy "a tulajdonos vehet. magának még egy repülőgépet". Nem te, nem a karrierista nő, hanem a cég tulajdonosa. Főleg, ha multi. Ez férfiként még csak lehet élmény, ha az ember egyébként is szereti csinálni, lehet vele jól keresni de nőként mire jó? A "függetlenség" látszatának a fenntartására?
0dzsud0 2020.02.19. 10:54:04
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 11:24:36
A társadalmi oldal meg az, hogy ha a nőket is odaengedjük a munkához, nagyobb lesz a GDP, több lesz a lehetősége az országnak, nagyobb lesz a tudásbázisa, nem lesz munkaerőhiány. Ennek inverze: nem véletlenül a legelmaradottabb országok azok, ahol a nőknek a legrosszabb a sora, és a legfejlettebb országokban meg még nőnek, idős nőnek, vagy családanyának is jó lenni. No, ez az értelme.
Serény Vélemény 2020.02.19. 11:41:39
www.youtube.com/watch?v=Y-4bqO2nN70
Előbb-utóbb a jenga ledől.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 11:49:13
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 11:53:57
Nem mellesleg pont a természettudományos területen, pl. biológusnő nem tud boldogulni. Nem kap fontos kutatási témát, mert "úgyis elmegy szülni, nem lehet rá számítani". Később meg "mi lesz, ha beteg lesz a gyerek".
Serény Vélemény 2020.02.19. 12:05:46
A jenga célja nem az, hogy minél magasabbra építsd a tornyot, hanem hogy ne te legyél az, akinél ledől. Pont, mint a feminizmus. ELőbb-utóbb ledől, és maga alá temet mindent, mert ha nincs férfi, aki megvédene, márpedig honnan a francból lenne, ha TE nem szülted meg -- akkor jönnek a szírek, meg az észak-afrikaiak, meg a pakisztániak, meg a jó ég tudja még kik, és elveszik azt amire szükségük van.
Még egyszer: miért ne dőlne össze a TE általad preferált szélsőségesen feminista világ?
Serény Vélemény 2020.02.19. 12:07:34
Igen, pont ez a való világ, ez a realitás!
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 12:15:19
Serény Vélemény 2020.02.19. 12:23:31
Mi az értelme "az anyagilag független nő" életének?
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 12:34:43
Szóval, mi az a diploma, ami 15 év kihagyás után is alkalmas a munkaerőpiaci visszatérést biztosítani?
Serény Vélemény 2020.02.19. 12:49:40
Persze, le lehet passzolni a kisbabát, és vissza lehet menekülni a "munka világába", de akkor egy olyan dolgot hagy ki a "dolgozó nő", amit soha többet nem fog tudni helyrehozni.
Ez a "bántalmazó férfi" meg valami beékelődés lehet nálad, én magam részéről még csak nem is találkoztam ilyennel, mint ahogy koronavírusos emberrel sem... és pont az a szörnyű egyébként, hogy ha egy nő tényleg ilyen kapcsolatban van, akkor nem fog tudni kilépni belőle akkor sem, hogyha egyébként anyagilag "független" tudna lenni.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 13:20:11
Ha dolgozik, mielőtt gyereket vállal, kaphat GYEDet, ha volt előtte 365 nap biztosítási státusza (értsd: dolgozott valahol, bejelentv). Ebből látszik, hogy már a felelős gyerekvállalás sem megy karrier nélkül, tehát ha sok gyereket akarunk, _előtte_ oda kell engedni a nőt a munkához, jövedelemhez. A GYED az addigi jövedelmének max. 70%-a lehet, de 2020. évi törvényi felső határa havi bruttó 225.400 Ft (nettó 146 ezer ft)
Egy egyfős háztartás létminimuma 2018-ban nettó 94 820 forint volt - csak összehasonlításul. Azaz, ha a fiatal nő kimaxolja a karrierjét, és eléri a max. GYED-et, akkor marad kb. 50 ezer forintja "életre". Ebből kellene tartalékot képeznie, életbiztosítást, lakáshitelt fizetni stb. Na, azért is kell karrier, hogy már előtte tudjon tartalékot képezni.
élhetetlen 2020.02.19. 13:21:19
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 13:29:27
jobangel.blog.hu/2018/09/17/bantalmazott_no_allast_keres
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 13:53:29
GyMasa 2020.02.19. 14:27:56
"No, ezek pont azok, amikben hónapokat sem lehet kihagyni, nemhogy 15 évet..."
Egy gyógyszerész miért ne maradhatna otthon pár évet?
A kémiai alapok nem múlnak el, az esetleg idöközben megjelent gyógyszerekkel kapcoslatos ismereteit meg max. pár hét alatt fel tudja szintre hozni.
"Volt doktornő ügyfelem, GYEDről nem tudott visszamenni orvosnak (belgyógyász), mert a kórházban ügyeletet kellett volna vállalni, ami 2 éves gyerek mellett egyedülállóként nem ment."
Belgyógyászként elmehetne háziorvosnak is, nem?
Plusz nem feltétlenül kell állami kórházban dolgozni.
Mostanra eléggé megsokasodtak a magán egészségügyi intézmények, ahol piaci alapon müködik a gyógyítás, beleértve a fizetéseket is.
" Úgyhogy kitanulta a programozást a greenfoxon, és most egy orvosi mérőműszereket gyártó cég tesztere."
Nem vagyok benne biztos, hogy ez volt élete legjobb döntése.
" Az orvosi munka nemcsak teljesítményfókuszú, a rendelkezésreállást meg gyerekkel nehéz megoldani."
Ez, szerintem egy eléggé túlegyszerüsített kijelentés.
Szerintem szinte bármelyik szakmára igaz ez a kijelentés!
Persze, én "csak" egy férfi vagyok, aki nehogymár ilyeneket mondjon, csak úgy.
"Nem mellesleg pont a természettudományos területen, pl. biológusnő nem tud boldogulni. Nem kap fontos kutatási témát, mert "úgyis elmegy szülni, nem lehet rá számítani"."
Mondjuk az akadémiai környezet az, ahol meglehetösen nagy az egyén szabadsága az ilyen dolgokra.
Nekem csak 2 év PhD tanulmánnyal kapcaolatos tapasztalatom van, de ott azt tapasztaltam, hogy simán belefért volna, hogy egyedülálló szülö legyek.
Persze, lehet, hogy nekem csak simán szerencsém volt, hogy olyan volt a tanszéken a vezetöi, meg a többiek hozzáállása, hogy ez belefért volna.
"Később meg "mi lesz, ha beteg lesz a gyerek". "
Nekem a mostani fönököm mondta azt, egy csoportos beszélgetés során, hogy "egy emberrel maximum 60%-ban lehet reálisan számolni, és nem 100%-kal."
Serény Vélemény 2020.02.19. 14:32:26
Serény Vélemény 2020.02.19. 14:46:50
na ez a feminizmus esszenciája! Pont az a lényeg, hogy nem _anyucinak_ kell ezt biztosítania, hanem a családnak! Apuci+anyuci = család. És mivel általában mindenkinek van anyja, meg apja, ezért végső esetben a nagyszülőket is lehet mozgósítani az ügy érdekében.
Azt meg ne nevezzük álszent módon "karrier"-nek, hogy ha valaki tisztességesen dolgozik valahol!
GyMasa 2020.02.19. 15:05:19
Discalimer:
Egy percig sem kételkedem abban, hogy sokanak nagyon nehéz az életük, és rossz dolgok történnek velük!
Nem gondolom, hogy senki nem jár így, és mindenkinek rózsaszín habos élet jut.
Ennek ellenére, habár szeretem olvasni a cikkeidet, ezzel a mostani dologgal nem értek egyet, de nagyon!
"a babának az sem jó, ha anyuci nem tud neki fűtött, tiszta otthont, nyugodt környezetet biztosítani. Márpedig azt pénzből lehet előteremteni, az alanyi jogon járó GYES+családi pótlék összege 2020-ban: 28.500 jó magyar forint, amiből 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni, azaz nettó 25.650 Ft + 12.200 Ft = 37.850 ft egy nő jövedelme, ha nem dolgozik."
OK, azért most álljunk már meg egy pillanatra!
Ha valaki csak ezeket kapja, Tök egyedül (szülök és férj/élettárs nélkül) az azért eléggé egy nem tipikus eset!
És, akkor egyböl elöjön, hogy egy ilyen anya nem igazán adott fel semmiféle karriert a gyerek miatt.
És, nem vagyok benne biztos, hogy ez nem óriásii felleötlenség egy felnött embertöl...
"Ha dolgozik, mielőtt gyereket vállal, kaphat GYEDet, ha volt előtte 365 nap biztosítási státusza (értsd: dolgozott valahol, bejelentv). Ebből látszik, hogy már a felelős gyerekvállalás sem megy karrier nélkül, tehát ha sok gyereket akarunk, _előtte_ oda kell engedni a nőt a munkához, jövedelemhez."
Ki tartja távol a munkától?
A munkaerö-piac, vagy a "rohadék" férfi?
Az elsö eset azért ma már nem annyira valós probléma, mert igen alacsony a munkanélküliség, Ha pedig a férfi, akkor még a teherbe esés (söt, igazából már az összeköltözés) elött illik ezt tisztázni, és NEM szülni gyereket egy ilyen férfinak.
" A GYED az addigi jövedelmének max. 70%-a lehet, de 2020. évi törvényi felső határa havi bruttó 225.400 Ft (nettó 146 ezer ft)"
És, erre rájön még az egy gyerek után járó, 13700 HUF családi pótlék.
A 225400 HUF az bruttóban a 322000 HUF 70%-a.
Ez nagyjából egy tetszöleges, magyar autógyár, illetve multi gyártósori munkásának az alap- kezdöfizetése, pótlékoktól és prémiumoktól mentesen.
Úgy gondolom, hogy ezt nem annyira nehéz megugrani...
"Egy egyfős háztartás létminimuma 2018-ban nettó 94 820 forint volt - csak összehasonlításul.
Azaz, ha a fiatal nő kimaxolja a karrierjét, és eléri a max. GYED-et,..."
Szóval, szerinted egy nönél egy gyártósor mellett dolgozni, a "karrier kimaxolása"?
Miért vagy ennyire rossz véleménnyel a nökkel kapcsolatban???
"... akkor marad kb. 50 ezer forintja "életre"."
És, hol van a gyerek apja?
Vagy a szülei?
Vagy az apa szülei?
" Ebből kellene tartalékot képeznie, életbiztosítást, lakáshitelt fizetni stb. Na, azért is kell karrier, hogy már előtte tudjon tartalékot képezni. "
Mondjuk, ha már fizet egy lakáshitelt, akkor képes volt többmillió HUF-t összegyüjteni, mielött megvette azt a lakást és teherbe esett!
Ha pedig mindez EGYEDÜL sikerült neki, akkor nem egy elveszett embernek kell lennie és nem lesz problémája a továbbiakban sem.
Szóval, nekem nem áll össze ez a szuperpesszimista életkép, amit próbálsz elmesélni.
Azért ahhoz, hogy MINDEZ, ÍGY EGYÜTT megtörténjen, igazán nagyon szerencsétlennek kell lenni, és nem gondolom, hogy ez egy átlagos nö élete.
0dzsud0 2020.02.19. 15:07:25
Az ajánlott képzésekről: Azt érdemes lett volna valóban kikötnöm, hogy a TTK-n belül a biológia szak sajnos eléggé nulla, bocs érte. Legalábbis itthon...ajánlott helyette a vegyész, vagy a korábban említett orvosi területek egyike. A biológiát elvégezni sem nagy kihívás, és jellemzően munkát sem kap vele az ember a szakmájában. Ha valakit érdekel a természettudományi terület, de 18 évesen nem tudja, pontosan merre mozduljon, érdemes a matematika (igaz, ezt nem soroljuk a természettudományok közé) vagy a fizika szakra jelentkeznie. Egy BSc után lehet MSc-n mérnök, közgazdász, informatikus, de maradhat az eredeti szakon is, amivel szintén jól jár. Fizikusként választható a csillagász vagy a meteorológus szak is pl. Én valami ilyesmire gondoltam, amikor kérdezted, hogy mit kell ajánlani a lányoknak, mely diploma felé kell őket terelni. A válasz ez, így nem fog problémába kerülni gyerekvállaláskor. Viszont nem sok ilyen képzés közül választhat, és sajnos egy turizmus, andragógia, szociológia vagy sportmenedzser képzést mindig könnyebb lesz választani. Az élet viszont utána elég nehéz lesz.
GyMasa 2020.02.19. 15:10:45
"...elég durva humánerőforrás-pocsékolás egy orvos végzettséggel rendelkező embert ..."
Ezzel teljes mértékben egyetértek!
Ráadásul a teszter, mint munkakör kb. csak minimális mértékben igényli még akár a Greenfox jellegü képzettséget is.
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 16:04:58
élhetetlen 2020.02.19. 16:05:28
„Ha engem kérdezel, én csak olyan nőt vennék feleségül, aki el tudja vágni egy csirke nyakát”. Miért, te nem tudod elvágni egy csirke nyakát? Ja, te nem érsz rá, mert dolgozol, és eltartod őt.
“rájössz, hogy sokkal jobb babázni mint karriert építeni.”. Aztán, ha a gyereked már kiskamasz, te még mindig babáznál, de ő már nem akarja az összes szabadidejét veled tölteni, és este már nem engedi, hogy te fürdessed meg. Akkor menj el kezdőnek a szakmádban az elavult tudásoddal? “Ez férfiként még csak lehet élmény, ha az ember egyébként is szereti csinálni, lehet vele jól keresni de nőként mire jó?”. Ez már komoly. Ha egy férfi tervez egy jó épületet, az élmény neki, ha egy nő tervez egy jó épületet, az nem élmény neki? Ha egy férfi sebésznek sikerül egy életmentő műtét, az miben különbözik attól, ha egy nő sebésznek sikerül, úgy élmény szempontjából? Nőnek mire jó a sikerélmény? Egy nő nem szeretheti a munkáját, csak egy férfi?
“"Attól még van apa is, anya is. " csak reggeltől estig nincs. Pont amikor kéne, hogy legyen...”. Nem tudom, hallottál-e róla, de kötelező az óvoda is, az iskola is. Reggel és este meg valamelyik szülő velük van, és egy normális családban indifferens, hogy ki van reggel, és ki van este velük. Az az anya, aki úgy látja, hogy más dolga nincs a világban, csak a gyerekeit felnevelni, sokkal nagyobb valószínűséggel teszi őket tönkre. Ragaszkodik a szerepéhez, a 18 évest is úgy babusgatná, mintha három éves lenne, és ezeknek a fiataloknak később a párkapcsolatuk is rámegy “anyucira”. Na, erről ennyit.
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 16:37:09
2020.02.19. 17:14:44
Rendkívül taszít a gondolkodasmódod. Az embernek nem egyetlen célja a reprodukció. Az ember nem csak biológiai lény, hanem tudattal rendelkező intellektuális lény is. Nem lehet pusztán a reprodukció a célja. Értelmes emberek teljes életet élnek gyerekvállalás nélkül is, a gyerekvállalásról már ezen teljes életük tudatában döntenek. Nem pedig azért, mert a gyerekükért akarnak élni, ami egyébként magának a gyereknek épp a legártalmasabb.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 17:19:38
"anyai szeretet alapozza meg a gyerek egész életét és ezt munka mellett nem lehet megcsinalni." --- döbbenj meg, de a dolgozó nők is szeretik a gyerekeiket. Sőt, attól, hogy egy nőnek nincs munkahelye, baromi sokat dolgozhat - csak épp nem fizetnek érte, és nincs miből kenyeret vennie. Amellett az első 3 év misztifikálását pont a kádári világban találták ki, abból a célból, hogy a nőket távoltartsák a munkától, mert nélkülük is volt elég baj a kapun belüli munkanélküliségből. Ők voltak a HTB-k, akik nyugdíjbavonulásukkor a most havi 28.500 Ft-os nyugdíjból élnek, a gyerekekük meg mosogat Londonban, mert mégiscsak pénzből él az ember. A kádárkoir HTB-kből lettek egyébként a piás panelanyukák, akiket a Családi kör című sorozattal próbáltak kiterápiázni a helyzetükből. Nem működött már akkor sem, hogy a nőket kivonjuk a társadalomból, és a kezébe adunk egy gyereket, hogy "babázzon", pedig akkor még a családon belüli erőszak is kevésbé volt elterjedt a városokban.
"A pénz nem minden" - rossz hírem van, pedig de. Persze, értem, mit akarsz az anyai szeretettel, de ez kevés az életbenmaradáshoz. Azt is csak pénzből tudod megvalósítani, hogy itt kommentelsz, de pénz nélkül még hajléktalanként sem tudnál túlélni a mi társadalmunkban, nemhogy gyerekes anyaként. Persze ez utóbbit, ha jól értem, neked nem is kell, kibicként meg könnyű...
2020.02.19. 17:26:04
Tehát pl. ha valakinek mondjuk a szülésnél meghalt az anyja, és kezdetektől fogva az apja neveli, az csak szar ember lehet felnőttkorában? Vagy ha szimplán 1 év után visszament dolgozni az anyja, esetleg megosztották apukával a gyes időszakot?
Ez a 2-3 évig otthon marad az anyuka a fejlett világban szinte csak Magyarországon általános. És érdekes módon mégsem csupa szar ember él a nyugati országokban. Az USA-ban sem, ahol kimondottan rövid ideig szoktak otthon maradni a gyerekkel az anyukák.
élhetetlen 2020.02.19. 17:28:05
Nem akarok vitatkozni, csak másképp látom a dolgokat. “Ne haragudj, de azt nem veszem be, hogy a doktornő nem lehet bármikor doktornő.”. Én meg nem hiszem, hogy egy sebész, mondjuk úgy jelentkezik egy kórházba, hogy ugyan tíz éve nem volt szike a kezemben, de most műtenék, és azt mondja az igazgató főorvos, hogy jó, itt egy beteg, próbáld meg. Beállhat a sorba a kezdők közé. Háziorvos lehet, ha van pénze egy jó helyen levő praxisra, vagy mehet a világ végére, ahol ingyen kap, és gondolja végig, hogy a gyerekei hol tanulnak. Kiragadott szó, “informatikus”. A legrosszabb példa. 9-10 év kihagyás alatt minimum kétszer kimegy alólad az egész szakma, ez tapasztalat. Valamikor PC supporter voltam, mikor még a Windows is a DOS alól indult, a programok meg high memory, low memory, aztán belekeveredtem egy projektbe, bent ragadtam 15 évre, ahol a PC csak terminál volt a nagygéphez. Hozzáférési jogunk nem volt, érthető, a támogatók megőrültek volna, ha ezer PC-n akármit telepített volna a felhasználó. Aztán nyugdíj, és fogalmam sincs mi, hol van a PC-n. És nem hiszem, hogy működik, ha azt ajánljuk egy lánynak, hogy menj csillagásznak, ha egyszerűen nem érdekli. Ez amerikai sztori, disszidens magyar férj, és az erdélyi felesége. Három gyerek, a nőnek fogorvosi végzettsége van, nulla gyakorlat, viszont minden megerősítő tovább képzést elvégzett. 45-n túl állást keres. Praxist kiépíteni késő. Ami összejött, részmunkaidőben fogköveket távolít el, mint egy asszisztens.
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 17:33:08
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 17:35:52
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 17:37:57
élhetetlen 2020.02.19. 17:40:16
GyMasa 2020.02.19. 17:41:41
" Kiragadott szó, “informatikus”. "
Mondjuk a Greenfox, és hasonló bootcamp-ek éppen nem informatikusokat képeznek, hanem SW fejleszöket, ami nagyon nem ugyanaz.
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 18:26:04
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 18:31:22
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 18:36:35
élhetetlen 2020.02.19. 18:49:00
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 18:49:36
A gyerek egyébként attól is sérül, ha 3 évig az anyja szoknyája mellett kell, hogy legyen. Meg attól is, ha nincs pénz az eltartására. Ezért egyszerűbb rábízni az egyénekre, hogy kitalálják, nekik mi a jó, és ehhez a kereteket biztosítani. És akkor lesz HTB, lesz karrierista anya, lesz bölcsis gyerek, lesz 5 éves koráig otthon maradó, meg még gyerektelenek is lesznek, mert van, aki azt gondolja magának megfelelőnek. Választhassa mindenki, ami neki a legjobb, csak legyen választási lehetőség. Jelenleg egy kisgyerekes nőnke kb. nincs, lsd. még GYED szabályozást, ami fentebb levezettem. Oké, még lehet vállalkozó, de upsz, ahhoz is pénz kell.
élhetetlen 2020.02.19. 19:06:43
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 19:12:19
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 19:14:36
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 19:17:32
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.19. 19:25:39
Melki 2020.02.19. 19:27:34
"Erre írtam hogy onzoek vagytok. "
Szerintem meg az az önző, aki azért gyártja a gyerekeket, mert abban reménykedik, hogy ez majd valamilyen mágikus úton boldoggá teszi. Majd amikor kiderül hogy nem, akkor a gyereket elhanyagolják, folytatják az önpusztítást (cigi, ivás etc) a gyerek meg így járt.
Aki nem tud gyerek nélkül teljes életet élni az inkább kímélje meg a potenciális gyerekét attól a gyerekkortól, ami várna rá.
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 19:55:22
Melki 2020.02.19. 19:57:04
Nem nagyon látom a belőled áradó szeretetet, minden hozzászólásod személyeskedés.
Egyébként folyamatosan arról írsz, hogy azért kell a gyerek, hogy TE boldogabb legyél. Nem azért, mert neki jó lesz, hanem mert neked. Ez nem önzés véletlenül?
a nagy hohohorgász 2020.02.19. 20:42:48
Melki 2020.02.19. 21:00:02
Jah, árad belőled a szeretet, tiszta Buddha vagy. :D
Lotyóbridzsida 2020.02.20. 08:00:40
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.20. 09:36:55
Melki 2020.02.20. 09:54:26
Öhm, a cégek statisztikailag elég jól látható része 10-20 fő alatt van, és egy 20 fős cégnél pl nem lesz 1-2 főnél nagyobb HR.
Tévedés lenne azt gondolni, hogy mindenki sokezer fős multinál dolgozik és egy kis cégnél nem reális azért +1 embert felvenni, mert mi van ha valaki beteg lesz, azon egyszerű oknál fogva, hogy akkor gyakorlatilag duplázhatnák a létszámot, de nyilván azért kis cégek, mert nincs akkora piacuk/pénzük, vagy egyszerűen abban a fázisában semmi értelme létszámot növelni.
Nagyon jól hangzik, hogy a cég vegyen fel még egy embert, csak a realitás sokszor nem ez, sőt, sokszor még egy több száz fős cégnél is nehéz akár csak +1 headcountot szerezni.
GyMasa 2020.02.20. 10:45:29
Nem, arról beszélek, hogy a SW fejlesztö, az nem egyenlö az informatikussal (magyarul talán a rendszergazda a jó kifejezés rá).
A SW fejlesztö az programokat fejleszt, az informatikus meg számítógépes rendszereket tart karban és fejleszt.
A greenfox-ban NEM informatikusokat képeznek, hanem SW fejlesztöket.
Nyilván, ha neked más volt az elképzelésed a két szó jelentéséröl, akkor utólag is elnézést kérek a kavarodás miatt.
élhetetlen 2020.02.20. 14:24:31
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.20. 15:40:38
jobangel.blog.hu/2018/08/27/minek_egy_cegbe_hr-es_mit_talal_egy_uj_operativ_vezeto
És pont ilyen cégekbe nem kerülhet be anyuka, mert mi lesz, ha beteg lesz a gyerek...
GyMasa 2020.02.20. 16:45:40
Gratulálok!
Akkor te igencsak megelözted a korodat :-)
EGy utolsó finomítás:
Maradjunk annyiban akkor, hogy az informatikusnak az egyik alfaja a SW fejlesztö, a másik meg a rendszergazda.
Így megfelel a csoportosítás?
élhetetlen 2020.02.20. 18:03:29
Serény Vélemény 2020.02.21. 09:32:27
A 40+-os nő megtörtént eset, az igazgatóm volt egy darabig, a talán második legjobb igazgatóm valaha, viszont elmesélte, hogy ő mennyire nem akar gyereket, meg milyen boldog az élete az pasijával, aki egy elvált fickó volt, és a pasi akkor kb 13 éves lányával. És utazgatások meg new york, meg minden. És aztán a pasi lecserélte. Akkor meg összeomlott, hogy neki már soha nem lesz gyereke.
Érdemes volt karriert építenie, meg a pénzt hajszolnia? Én nem tudom, ő tudja...
A kisbaba és a kiskamasz között eltelik néhány év. Főleg ha három kisbabáról, vagy négyről, vagy többről van szó. :-)
És lehet azt is élvezni, hogy a gyerek már nem függ mindenben a szülőtől, és ilyenkor jön el az a pillanat, hogy a család kicsinálása nélkül a nő "vissza" tud menni "dolgozni". Ami azért kretén kifejezés, mert a háztartás rendben tartása, még akkor is, ha három cseléd (is) van, nem kis feladat, és még ha van cseléd is nagyon komoly meló tud lenni. Cseléd nélkül meg, ami a mai magyar rögvalóság, három _kis_ gyerek ellátása, logisztikája, már akkora meló, hogy én magam is csodálkozom, hogy a falunkban egy csomó nő meg tudja oldani. De ebből a szempontból én látok fejlődést, és igen, nálunk már a négy az új három, egyre több négy gyerekes, gyakorlatilag középosztálybeli család van.
A legkomolyabb példa szerintem egyébként Michelle Obama, akinek egy rokkant munkás volt az apja, és még ennek ellenére is, egészen addig,amig a gyerekeik sorsát teljesen sínre nem tették, az anyja otthon volt a gyerekekkel. Michelle 16 éves koráig. Ő vitte valamire úgy gondolom, és az ő sorsuk pont arra bizonyíték, hogy pont az általa is képviselt feminista agymosás pont nem működik. Michelle max egy iskolai tanárnőig vihette volna, ha az anyja nem pátyolgatja, szinte addig, amíg föl nem vették az elit egyetemre.
Serény Vélemény 2020.02.21. 09:35:51
Serény Vélemény 2020.02.21. 09:42:22
Balfredo Alfredo 2020.02.21. 19:11:13
Az, hogy elmondja, hogy náluk igenis pontosan működő folyamat van mindenre és amennyiben az interjúalany felvételt nyer, első feladata lesz, hogy megismerje a munkáltató folyamatait?
Vagy a megvilágosodás: eddig nem voltak folyamatok, de rádöbben, hogy szükség van rájuk? Az interjúalanyt rögtön felveszi emelt fizetéssel és bevonja a folyamatok kidolgozásába?
Vagy forrong a dühtől, mert egyrészt nem tudja, mi az a folyamat másrészt főnökként nem szokta meg, hogy bármelyik beosztottjának az övétől eltérő véleménye legyen? Mellesleg az interjúalany felvételéről szó nem lehet!
Szomorú, hogy egyik posztoddal cáfolod a másikat. Jelen poszt leírja, hogyan lehet a női munkavállalóknak feltett tipikus kérdésre jól válaszolni, ugyanakkor a fenti hozzászólásodban idézett cikk pont arról szól, hogy a legtöbb vállalatnál nincsenek is folyamatok, ergo az interjúalany frappáns válasza csak pusztába kiáltott szó :-((
Amúgy a munkáltatóknak olcsó, túlóráztatható, rabszolgatörvény keretei között dolgoztatható, alázható stb. munkavállalók kellenek. Nekik egy kismama csak nyűg és nem érdekli őket a népszaporulat.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.22. 12:12:22
Olyan is volt, ahol azt mondták, hogy "ez most van kialakulóban", és azért vették fel az anyukát, hogy részese legyen a kialakításnak. Meg olyan is, mikor habogott, de abból nem lett állás. Lehet, hogy közben már a habogó is gondolkodik, hogy újra kéne gombolni a céget, ez is cél, hogy lássák: trend lett.
"Amúgy a munkáltatóknak olcsó, túlóráztatható, rabszolgatörvény keretei között dolgoztatható, alázható stb. munkavállalók kellenek." --- csak mostanság a munkavállalók megtehetik, hogy ebbe ne menjenek bele, így az ilyen cégvezető max. saját magát túlóráztatja egy idő után.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.22. 12:14:08
Serény Vélemény 2020.02.22. 13:01:40
en.m.wikipedia.org/wiki/Rape_in_Sweden#Swedish_rape_statistics
chrisred 2020.02.22. 14:59:24
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2020.02.24. 11:09:30
Balfredo Alfredo 2020.02.24. 19:19:12
Ilyen cégeket nyilván nem áll módodban megnevezni, elvégre sértené a jó hírnevüket.
"és azért vették fel az anyukát, hogy részese legyen a kialakításnak."
Az alapötlet az enyém volt, csak épp szatírikus tálalásban. A fenti mondatoddal egy baj van: attól, hogy valaki már dolgozott folyamatok szerint, nem szükségképpen lesz belőle jó (vagy bármilyen) folyamatfejlesztő. Ha a főnök is akkor kezd folyamatok kidolgozásába, akkor pont a vak vezet világtalant esete áll elő. Szóval ez a példa sántít.
"csak mostanság a munkavállalók megtehetik, hogy ebbe ne menjenek bele," Igazad legyen! De valahogy nem hallottam cégvezetőről, aki önmagát túlóráztatta volna. Ez persze nyilván az én hibám.
imaginary_friend 2020.02.24. 19:26:51
"a felnőttek is ugyanolyan gyakran betegek/szenvednek balesetet, mint a gyerekek"
meg a
"jól szabályozott home office esetén a beteg gyerek egyáltalán nem fog fennakadást okozni"
Aki ilyen kijelentésekkel próbálja alátámasztani az igazát, az minimum el van rugaszkodva a valóságtól.
Az utolsó 100 komment: