Állások a túlélésért
Az álláskeresés folyamán felmerül a kérdés, hogy a rossz állás jobb-e, mint a semmilyen? Nemrég itt a blogon egy kommentfolyamban is előkerült, ez adta az ötletet, hogy részleteiben is körbejárjam a témát.
Határozott véleményem, hogy igen, a rossz állás jobb, mint a semmilyen, ezeket hívjuk túlélő állásoknak (survival job a témával foglalkozó angol nyelvű irodalomban). Ennek is több esete van, ezeket veszem most végig.
Ha van egy rossz állásod…
… akkor van motivációd, hogy változtass, keress egy jobbat. Tudod, mit nem szeretsz benne, mi az, amit majd a következőkben el akarsz kerülni. A rossz hangulat, a nem fizető munkáltató, a túl sok vagy túl kevés feladat, a bizonytalanság érzése, a szervezetlenség stb. Tehát kezdj el állást keresni, a jelenlegit pedig tekintsd túlélő állásnak. Véletlenül se mondj fel erős felindulásból, vagy „ennél minden jobb” megfontolásból. A munkanélküliség pl. nem jobb. Ilyenkor inkább előre kell gondolkodni, tervezni, annak érdekében, hogy a lehető legkisebb veszteséget szenvedd el.
Munkanélküliségből túlélő állásba
Az egyik legjobb lépés, amit egy munkanélküli tehet. Ha nincs más, igenis el kell vállalni a túlélő állást. Ez nem feltétlenül lefelé lépést jelent a ranglétrán – sőt, az sem jó stratégia – hanem rosszabbul fizető, messzebb lévő, kevésbé neves cégnél lévő, több kompromisszumot igénylő állást. Ebből továbblépni sokkal könnyebb lesz, mert ha egy túlélő állásban vagy éppen, ami biztosít némi bevételt, akkor ebből a pozícióból könnyebben fogsz másik állásról tárgyalni. A leendő munkáltatók pontosan tudják, hogy aki bajban van, azt könnyebb neki előnytelen alkura rávenni, mint aki viszonylagos biztonságból tárgyal. Így egy túlélő állásból könnyebben kerülhetsz jobb helyzetbe, mert több erőd van a tárgyaláshoz, ha nem kell közben azon is izgulni, miből lesznek kifizetve a számláid. Jól működő stratégia lehet tehát túlélő állásokat vállalni, és közben a jobbat, az igazit keresni.
Jó lehet abból a szempontból is, ha a túlélő állást adó cégnél belül látsz lehetőséget. Láttam már raktári fizikai munkásokat, gyártósori munkásokat felemelkedni. Mert ugyan volt megfelelő végzettségük magasabb pozícióhoz is, csak álláslehetőség nem volt hozzá, villanyszámlát meg fizetni kell, így vállalták, ami éppen volt. Mikor cégen belül nyílt lehetőség, a legjobb érv mindig az volt mellettük, hogy ismerik a céget, a terméket, a folyamatokat, a dolgozókat, így több hónapnyi betanítást spórolnak meg velük, ha engedik előrelépni őket. Engedték és egyik fél sem bánta meg!
A veszélyek
Munkanélküliségből a rossz állás is jobbnak tűnik… így az egyik veszély, hogy egy túlélő állásban benne lehet ragadni. Nagyon tudatosnak kell ahhoz lenni, hogy ez ne így történjen. Aki ilyen állást vállal, ne hagyja abba az álláskeresést, amíg meg nem találja azt a jobbat, amivel elégedett is lesz.
Aki elvállalt egy túlélő állást, annak kevesebb ideje van munkát keresni. Egy rossz állásból hazatérve még le kell ülni a gép elé, álláshirdetéseket böngészni és ezekre jelentkezni minden este, igen erős elköteleződést kíván. (Az én módszerem az volt, hogy inkább korán reggel keltem fel, és töltöttem 1-2 órát álláskereséssel, mert akkor legalább jól indult a nap). Ha van motivációd – egy jobb állás reménye – akkor az álláskeresés így is menni fog.
Hogyan írjuk a CV-be a túlélő állást?
Ha most egy túlélő állásban alacsonyabb pozícióban vagy, mint amikre pályázol, akkor ezt az állásleírásoknál felületesen érdemes kezelni, előkészítve, hogy arra figyeljenek, ami megalapozza a megpályázott pozícióra való alkalmasságodat. A jelenlegi, túlélő helyedről írj 2 sort, a lényeges, magasabb pozícióról, ami passzol a megpályázott állásba, pedig jóval többet pl. így:
Szakmai tapasztalataim: Felelősségi köröm volt: - Értékesítési és logisztikai csapat munkájának támogatása
- Azonos kiszolgálási szint tartásával 23,4%-os raktárkészlet csökkentés |
(A fenti CV részlet fiktív példa!)
És mi lesz a karrierrel?
Majd építed tovább, ha egyenesbe jöttél. A túlélő állások arról szólnak, hogy ne légy munkanélküli, ne ess ki a munka világából, legyen bevételed. Nem reális a karrierív megtörésétől félni, ha a tartós munkanélküliséget kell elkerülni. Hozzáteszem, a munkanélküliség is megtöri a karrierívet, aminél ugye mindenképpen jobb egy bármilyen állás, ami legalább bevételt nyújt.
Karrier szempontjából egy fél éve „nem passzoló” helyen dolgozó ember sokkal jobbnak tűnik a munkáltatók szemében, mint egy fél éve munkanélküli (nem helyes, hogy így van, de így van). A CV-ben az is könnyen látszik, mi motiválja jelöltünket a váltásra. Sőt, sosem tudod, mire lehet még jó, amit ebben az időszakban tanulsz, tapasztalsz.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2014.02.20. 11:04:19
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.02.20. 11:26:45
Noras 2014.02.20. 13:16:46
Elolvastam, felmerult meg bennem kerdes! :)
En amugy attol tartok, amit a kornyezetemben is tapasztalok! Sajnos sok helyen nem vesznek fel olyan szemelyt, akinek van munkaja. Es nem csak azert, mert nem kap utana tamogatast.
Ha egy ilyen tulelo allas pl. szerzodeses, vagyis mondjuk fel vagy 1 evre szol, s kozben bejon az ahitott allas, fel lehet mondani, kovetkezmenyek nelkul?
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.02.20. 13:31:55
Zewadeluxe 2014.02.20. 20:02:34
Én úgy hallottam, hogy a határozott idejűt is fel lehet mondani közös megegyezéssel. Ilyenkor célszerű megegyezni békességben a munkáltatóval.
Noras 2014.02.21. 10:06:04
Noras 2014.02.21. 10:15:52
Szio!
Circus 2014.02.22. 09:10:16
Egyszóval, a túlélő állás az pontosan az, és semmi több.
Szükséges rossz.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.02.22. 21:28:20
TBit 2014.02.23. 19:36:38
@jobangel: engem is erdekelne a Noras altal felvetett tema ;)
Circus 2014.02.23. 20:10:18
Pontosan a kérdésed másik fele miatt vagyok itt, mert sikerült annyira specializálódnom és lépkednem felfelé, hogy erősen beszűkültek a lehetőségek, kevés ilyen szakemberre van szükség (nemcsak nálunk, Európaszerte is), és nyilván közel 20 évvel a hátam mögött nem akarnak 'lejjebb' alkalmazni a piramisban. Pedig mentem volna - igaz, azt mindenki tudja, hogy közben keresgélek felfelé. Pont emiatt nehéz, mert a másik oldal helyében sem biztos, hogy magamat választanám :(
És igen, a veszélyek is ott vannak, lehet, hogy jobb leszek, többet tudok, mint a főnök.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.02.24. 09:29:04
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.02.24. 11:29:12
2014.02.26. 19:57:39
Nem ezzel van a gond, hanem azzal, hogy a beosztásnak köszönhetően nem tudsz állásinterjúra menni, mert általában úgy szokott lenni, hogy a felvételiztető mond egy időpontot, esetleg egy újat a másik héten, és ennyi, kéri/nem kéri. A munkanélküliségnél minden jobb, de főállásban (heti 40 óra) szerintem elképzelhetetlen, hogy interjúkra járjon az ember hetente többször.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.02.26. 20:00:18
Circus 2014.02.27. 19:21:21
Na, ez nem egyszerű, mert a pénz nagy úr...
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.02.28. 13:32:40
Circus 2014.03.02. 06:40:00
Circus 2014.03.03. 11:15:45
Ha onnan nézzük, hogy már a második hivatalos munkanapon kiderült, amiről szóban beszéltünk pénz az nem annyi (költségtérítés a munkábajáráshoz), illetve már a második hét végétől gyomorgörcsben voltam szinte állandóan (a miérteket most hagyjuk, hosszabb lélegzetű, illetve már ki volt többször elemezve itt is, máshol is, pl MT blog) akkor örülünk, és igen, jól végződött. Nyilván, a csekkek azok jönnek majd rendületlenül, ilyen szempontból nem örülünk, de ha rámegy az egészségem, akkor hiába fizettem ki a dolgaimat, holtan nem élvezem az életet. Erre célozgattam néhány hsz-sal feljebb, csak azóta már eldőlt a kérdés :)