Kit rúgjunk ki a cégből?
A leépítés mindig igazságtalan, mindig a cég kellemetlen átalakulását mutatja. Nagyon leegyszerűsítve az a feladat, hogy X főt, X Ft összegű bérköltséget meg kell takarítani. Főleg multiknál szokásosan a régiós vezetésben ülő „korrekt” döntéshozó nem ad szempontokat, csak ezeket célokat közli a leépítésre. A helyi vezető meg oldja meg, vesszen az ő tekintélye, arca, becsülete. Értem az ilyen csapdába került vezetőket is.
A fűnyíróelv
A legracionálisabb, egyben legembertelenebb megoldás amikor kiválasztják pl. a legmagasabb fizetésű embereket, majd felmondanak nekik, és kipipálhatják a feladatot. Legnagyobb multik így oldják meg. Ennek enyhébb változata, mikor egy üzletágat, osztályt, divíziót építenek le, de ezzel sem lesznek boldogabbak a leépített emberek.
Több macerával, munkával, költséggel jár megkeresni a valóban szükségtelen munkát végző embereket, amikor nagy tömegről beszélünk, nem is találnak annyi ilyet, amennyivel a kiadott célt fedezni lehetne.
Egyszerű és inkorrekt lépés, amikor az utasítást kapó helyi vezető leosztja az utasítást a hierachiában alatta lévő szintre. Szenvedjen a problémával az osztályvezető is… Hab a tortára, mikor a végén majd őt is kirúgják, de előbb építse le, akiket kell. Ez talán azért is a legrosszabb megoldás, mert teret ad a személyes ellentéteken alapuló felmondásoknak. Soha jobb alkalmat egy kis személyes bosszúra. Ha a középvezető elég felnőtt, akkor tud szakmai alapon dönteni. Melyek a mellőzhető, átszervezhető, kiszervezhető feladatok? Lehet-e a leépített alkalmazottat más konstrukcióban megtartani? (részmunkaidőben, megbízással stb.) Lehet-e más részlegre áthelyezni?
Kirúgja, mert utálják/utálja?
De ha már úgymond „pofára” kell választani, kit érdemes kirúgni, érdemes kicsit körülnézni a cégben, mint szervezetben is. Kézenfekvő attól megválni, aki simán csak rossz minőségű munkát végez. Tegyük fel, nincs ilyen. Vagy van, de hiába rúgjuk ki, mert kell helyette más, aki a munkát – talán jól – elvégzi. Viszont létszámstop van, kirúgni lehet, felvenni nem. Nem ez a jó alkalom a cserére, hacsak nem egy cégen belül máshonnan leépíteni muszáj kollégát tudunk erre a munkára, így a rosszul dolgozótól megszabadulhatunk.
Nézzük tovább: milyen a hangulat? Vannak-e klikkek, vezéregyéniségek? (nem, nem feltétlenül őket kell kirúgni). A rossz hangulat miért, ki miatt van? Egy pletykafészek, egy intrikus, egy lelkiterrorista, egy áldozat, egy simulékony alak? Ezen a környezeten javít-e, ha valaki kikerül belőle? Veszélyes terepre értünk, mert bőven lehet, hogy akire mindenki panaszkodik, nem a bűnös, hanem az áldozat. Elég egy irigylésre méltó siker, egy kisebbséghez tartozás, egy apró szépséghiba, vagy a nyájtól eltérő ízlés, életvitel, hobbi, egy krónikus betegség, női csapatban egy szem férfinak lenni, férfiak közt egy szem nőnek lenni. Hogy valójában mi az oka a panaszkodásnak, nagyon nehéz megítélni kívülről, tehát ez sem racionális és/vagy korrekt döntés minden esetben – eltekintve egy-két egyértelmű esettől. Van, ahol nem vacakolnak azzal, hogy a konfliktusért felelős embereket megkeressék, „reset gombot nyomva” kirúgják az összes acsarkodót… Ebben is felfedezhető némi humántalan racionalitás: a konfliktus kibogozásával töltött idő, munka, költség megspórolható, ez bőven fedezi a felmondás költségét, és ha egy új ember megtalálása x Ft-ba kerül is, két emberé nem 2x, hanem esetleg 1,8x…
Kirúgják, mert segíteni akarnak
Érdemes lehet megnézni, van-e kiégés közelében lévő kolléga? Őt meg lehet-e menteni egy áthelyezéssel? Súlyosabb esetben lehet, hogy egy felmondás jól szervezett outplacementtel inkább segít rajta, mintha marad az állásában? A legkorrektebb megoldás mégis az, ha mindenkivel egyénileg, őszintén, négyszemközt elbeszélgetnek: lehet, hogy van olyan, aki már régóta nézelődik az álláspiacon, közel jár egy másik álláshoz… ha vele egyeztetve, tőle válunk meg, pláne akkor, amikor már talált másik állást, az talán a legkevésbé fájdalmas megoldás. Ennek haladó megoldása, mikor maga a vezető szól oda a leendő új munkáltatóhoz referenciaként, besegítve a kollégát az új helyre.
Outplacement
Ha már csoportos leépítés van, érdemes megnézni a leépítőnek a gondoskodó leépítés lehetőségeit. Sőt, ehhez már csoportos leépítés sem kell, egyéni outplacement is létezik. Röviden arról van szó, hogy ugyan kiteszi a főnök a cégtől, de mégis felelősséget érezve a munkavállaló iránt ezután segítséget ad az álláskeresésben. Tanácsadó cégek, trénerek szolgáltatnak ilyet, ezt ugyan a cég fizeti, de még mindig jobb, mint pl. egy per a munkavállalóval. A cégnek ez azért jó, mert nem terjed rossz híre, a kitett munkavállalónak is jó, mert nem a “szakadékba lökték”, hanem segítséget kap a továbblépéshez. A döntést meghozó főnök is nyugtathatja vele a lelkiismeretét, mert számára is trauma egy ilyen felmondás, ha egy kiváló szakembertől, és/vagy egy számára fontos embertől kell megválnia.
------
Ui: a poszt célja nem az volt, hogy ötleteket adjak, sokkal inkább az, hogy aki állásra jelentkezik, és az előző helyéről leépítették, arra se úgy tekintsünk, mint aki biztosan rosszul végezte a munkáját. A munkáltatói felmondás ne billog legyen, csak egy sima tény, ne tápláljon előítéleteket.
----------------------
Tetszett a poszt? Lájkold, oszd meg, hátha ezzel te is segítesz másoknak!
Ha személyes segítségre van szükséged az álláskeresésedben, karrierváltásodban, válogass tematikus szolgáltatásaimból vagy ingyenes online önéletrajz-konzultációért írj nekem!
----------------------
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
maxval bircaman bácsi szeredőci mélyelemző · http://bircahang.org 2017.09.04. 11:04:52
Egyszerű a megoldás!
Fontossági sorrendben:
1. A próbaidőst, aki nem tetszik nekünk.
2. A nem próbaidőst, aki nem tetszik nekünk.
3. Azt, akinek nincsenek haverjai a vezetőségben, se jó kapcsolatai.
4. Azt, aki nem szeret tímbildingre járni.
5. Azt, aki úgyis más állást keres.
Bambano 2017.09.04. 16:59:11
de végülis tökkmindegy, ahogy a felvételi folyamatok mutatják, az országban a munkaadók elsöprő többségénél csak ugatják a hr szakmát. ugyanígy a kirúgásoknál se dominál semmiféle szakmai meglátás.
Lehoz Tamas 2017.09.04. 17:37:09
1. A nők, mivel úgyis elmennek szülni
2. A férfiak, hiszen miattuk mennek el a nők szülni
Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2017.09.04. 18:31:15
@Bambano: Magyarországon a HR-esek többsége odáig fogta fel a tananyagot, hogy Ford bevezette a futószalagot, a következő évszázad kimaradt...
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2017.09.04. 20:10:09
Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2017.09.04. 22:45:55
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2017.09.05. 07:14:07
Yobbágy Fery 2017.09.05. 07:33:47
Sőt, továbbmegyek, a részvényesek nem fognak egy büdös kukkot se szólni, ha megkapják az osztalékot és kapnak mellé színes-szagos prezentációkat arról, hogy milyen jó lesz. Multiknál meg, mivel úgyse szokás a teljes eredményt kifizetni, különösebb gond nélkül megoldható.
Jossarian 2017.09.05. 08:14:30
1. Hr est, mert o vette fel a 2est a 3ast es a 4est
2. A budoset
3. A tortetot
4. A segghulyet aki jol eladta magat
@Bambano te melyik voltal? :-D
Hörömpő cirkusz világszám 2017.09.05. 08:19:31
Muad\\\'Dib 2017.09.05. 08:50:18
Akik mennek:
- a műszaki csapat tagjait, akik üzemeltetik az egész híg fosukat
- azok, akik tartják a kapcsolatot az ügyfelekkel és néha még margint is termelnek
- a termékmenedzserek, mert ők értenek valamihez.
Akik mindenképpen maradnak:
- semmit nemcsináló HR-es (mert ő intézi a kirúgásokat, meg ő veszi fel egy-két hónapra a szerencsétlen bérrabszolgákat)
- életében egy értelmes gondolatot kiizzadni képtelen marketinges (mert majd ő eladja a vezetőség s*arul kitalált baromságait és még jó képet is vág a hülyeségükhöz, mert ő még hülyébb)
- egy-két csöcse miatt felvett ribi, akikről senki nem tudja mit csinálnak, de mindig leápolja a vezetőséget, ha túl stresszes lenne az életük a leépítések miatt
- a menedzsment azon tagjai, akik teljes debilségükben bedöntötték a céget.
- a tulajdonosok, amíg még van mit kilopni a cégből.
mojoking77 2017.09.05. 08:57:38
Ha alkalmazott vagy, akkor a berkoltseg folott meg kb 100-150%-at jelented a cegnek, az infrastruktura, kepzes, plusz munkaltatoi jarulekok miatt.
Ha megbizasos vagy, akkor 100%, ami akar tovabb is szamlazhato.
Udv a (multik) valo vilagaban
chrisred 2017.09.05. 09:14:00
A leggusztustalanabb önmentegetés ez a "kiégett munkatársnak így lesz a legjobb" álszent duma. Egy vezetőnek legyen annyi töke, hogy odatartja a pisztolyt a kiválasztott tarkójához és meghúzza a ravaszt, és vállalja érte a felelősséget.
Attic 2017.09.05. 09:25:01
van a hattérben... és mindenkinek maga és a pénztárcája fontos.
gabcigirl 2017.09.05. 09:54:46
Esélyegyenlőség jegyében alig a kirúgott előtt 1 évvel a céghez abriktolt, homobaràt marketinges bitch.
Aki: szuperjól dolgozó, de konzervatív kollégát szívből rühelli és lépten-nyomon kever ellene. /Kollégája teljesítményét azért imádja sajátjaként mutogatni./ Így konzervatív kolléga simán kerül a list élére, ha kirúgások kezdődnek...
Peetee 2017.09.05. 13:40:29
Girhes Joe 2017.09.05. 15:13:36
- Sajnálom, de létszámleépítés van, valakit el kell küldenem.
Megszólal a cigány:
- Sajnos, én kisebbségi vagyok, nem küldhet el, mert panaszt teszek.
Mire a másik:
- én pedig nő vagyok, ha elküld, panaszt teszek.
A harmadik:
- én idős vagyok, ha elküld, beperelem hátrányos megkülönböztetésért.
Mindenki a negyedik, fiatal, fehér, három gyerekes férfire, a cég legjobb munkavállalójára néz. Az megszólal:
- Azt hiszem, akkor én vagyok a meleg...
És ne higgyük, hogy ez csak vicc ebben az idióta polkorrekt világban!
Bambano 2017.09.05. 15:40:13
Jossarian 2017.09.05. 16:36:27
lutria 2017.09.05. 18:37:14
Azután ha 9hónap múlva a cégünk nem tudja teljesíteni a kötelességeit mondjuk azt hogy nagy a fluktuáció és egyébként sem akar senki nálunk dolgozni...(posta)
Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2017.09.05. 19:55:19
@Yobbágy Fery: A nagyobb befektető is azt akarja látni, hogy a béreket magában foglaló működési költségek csökkennek és nem az fogja érdekelni, hogy mennyi a bérköltség és mennyi a villanyszámla. A bérköltség a magyar multis középvezetők fétise, mert szerintük rövidtávon csak azt tudják befolyásolni az éves prémium reményében...
@mojoking77: Ha megbízásos vagy, akkor minimum 200%-ot számlázol, ha van eszed. És ha a cég elvárja, hogy hetente többször beülj az irodába, akkor nekik máris vastagon ráfizetéses az 50%-nyi bérjárulék mellett is...
mojoking77 2017.09.05. 23:33:38
Egy multinal a berkoltseg jo esetben 30-35%-a az egy munkavallalora juto teljes koltsegnek.
De gondolom te ezt is jobban tudod.
Bambano 2017.09.06. 00:27:39
ezt akarják javítani.
OkoskaTo:rp 2017.09.06. 06:44:09
Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2017.09.06. 08:19:31
Képzeld, sok multi rendszeréhez saját laptoppal nem csatlakozhatsz, ezért ők adnak laptopot a külsősöknek is...
Bambano 2017.09.06. 13:30:17
IT Knight 2017.09.11. 07:45:19
1. HR-es
2. PR, Marketing, egyéb semmirekellők
3. Különböző fontoskodó mini menedzserek (pl projekt menedzser)
4. adminisztrátorok, payroll, könyvelés - ki kell szervezni, értéket nem teremt
5. lehet ritkítani a board-ot is, nem kell annyi teppedő dagadt igazgató sem