Áltudományos kiválasztási módszerek I.: arcelemzés
Vannak olyan témák az álláskeresésen, szakmai oldalról a toborzáson, kiválasztáson belül, amitől eldobom az agyam. Kevés ide már a „tombolás” címke is, nem is tudom, mi lenne a megfelelő. Ilyen téma pl. az asztrológia szerinti kiválasztás, és nemrég egy másik áltudományos módszer került látókörömbe, az arcelemzés. Szerencsére még soha senki sem panaszkodott arra nekem, hogy ezzel találkozott volna álláskeresése közben, ellenben amikor kompetencia-mérés témakörben keresgéltem olvasnivalót, találtam olyan értekezéseket nemcsak magyar oldalakon, amik arról szóltak, hogy ez egy eszköz lehet a kiválasztásra.
Tovább kutatva kiderült, régebben még magyar innováció is született erre, egy arcelemző szoftver, de az e-cegjegyzek.hu szerint az erre alapított cég nem bizonyult életképesnek.
|
Értem, hogy kínai orvoslás, meg hagyományok, csak azt nem értem, mit keres ez egy gazdasági döntési folyamatban. Kiválasztáskor az arcelemzés áltudománya messzemenő következtetéseket gondol levonni személyiségjegyekre nézve az arc formájából, a szem, az orr, és a száj, homlok méretéből, elhelyezkedéséből, arcformából. Nyilván mindez értelmetlen belemagyarázás, tekintve, hogy külcsínünknek ezen tényezői nem változtathatók normál esetben, a személyiségünk viszont folyamatosan fejlődik. Azt is nehezen hiszem, hogy Steve Jobson azért látszik jól, hogy kitartó ember volt, mert erőteljes az állkapcsa (egy neten fellelhető arcelemzés szerint igen…). Szerintem a tettei alapján jobban látszik, illetve az is nehezen hihető, hogy egy kerek arcú ember csakazért ne jellemezhetnénk kitartónak, mert kerek az arca (gondoljunk Churchillre pl.) Arcelemzés és személyiségjegyek összefüggésének hiányára utal pl. a teljes színész szakma: mindenféle arckarakterű nagyon jó színészt ismerünk, olyat is, aki hitelesen játssza a sorozatgyilkost is, és a családapát is, pedig arcelemzés szempontjából ez lehetetlen lenne.
Az, hogy ez egy 3000 éves kínai „tudomány” - bár mások máshonnan eredeztetik -, nem mellette szól modern korunkban, hanem ellene. Ha elfogadnánk, hogy tudomány, akkor is tudjuk, hogy mongolid típusú arcra találták ki, így más környezetben valószínűleg nem is működhetne. Ha mégis működne, azt komoly méréseknek, tudományos kísérleteknek illene igazolnia, akkor tudománynak is elfogadhatnánk. Pl. ugyanazon személyekre a validált, tudományosan megalapozott pszichológiai teszteknek és az arcelemzésnek hasonló eredményre kell jutnia. Nem találtam ilyen kísérletekről leírást, sőt az eredeti kínai módszert sem igazolták ilyen módon. Szociológiai vagy pszichológiai tudományos szaklapokban kellene lennie publikált kutatási adatoknak erről, ha létezne (a Google Scholar is biztos találna ilyesmiket, ha lennének). Ugyanakkor józan ésszel is belátható, hogy egy közismert emberről azt állítani, hogy arcelemzése alapján olyan, amilyennek egyébként ismerjük, nem hiteles, márpedig arcelemzés témakörben csak ilyen elemző esszéket lehet találni.
Racionálisan nézve, amiben 3000 éve hittek Kínában - nem lévén más, fejlettebb módszerük az orvosláshoz - , az a mai magyar munkaerő-kiválasztási gyakorlatban nyilvánvalóan irreleváns. Semmi sincs, ami közös lenne a mai magyarországi vállalatokban, és az ókori Kínában. Egészen biztosan nem használták a mai értelemben vett kiválasztásra akkor sem, ott sem, hiszen orvosi diagnosztikára próbálták használni. Még ha hatékony lenne is az orvoslásban, a kiválasztás, mint gazdasági döntés támogatására nézve továbbra is hiteltelen. Mi több, Kínában sem használják kiválasztásra. Kínában alapjait tekintve pont úgy működik a kiválasztási folyamat, állásportálokkal, álláshirdetéssel, önéletrajzzal, állásinterjúval, referenciával, mint bárhol máshol (lsd. pl. http://www.chinajob.com/ ). Vannak eltérések a kiválasztási gyakorlatban, szokásokban, pl. a referenciák jellemzően nagyobb súllyal szerepelnek náluk az értékelésben, de az arcelemzés egyáltalán nem szerepel.
Nem találtam kifejezetten erre vonatkozó magyar jogi állásfoglalást, de úgy gondolom, embereket megváltoztathatatlan és velük született fizikai jellemzőik alapján feltételezett személyiségjegyekkel felruházni nemcsak téves, de feszeget személyiségi jogi, etikai kérdéseket is. Az arcelemzéses kiválasztás témakörében felmerül nálam a rasszizmus lehetősége is, hiszen egyes rasszjegyek az arcon is megjelennek, ezzel a teljes rasszt bizonyos személyiségtípusokkal ruházná fel az arcelemzés "tudománya". Ilyen megközelítés pedig elfogadhatatlan, nemcsak ideológiai, de kiválasztás-szakmai alapon is.
Fényképből vagy személyes találkozáskor?
Szeretem az önéletrajzírókat arra biztatni, tegyenek fényképet az önéletrajzra, mert az arcot ad a mondanivalónak, személyessé teszi az önéletrajzot. De ha egy fényképből valaki messzemenő következtetéseket von le, és ez az álláskeresés sikerére egyértelműen kihatással van, akkor ez nagyon káros gyakorlat. (Mi történik pl. egy szakállas jelölt esetében?)
Ha személyes találkozáskor, esetünkben állásinterjún nem az elmondottak, megtapasztalt viselkedés, szakmai tartalom, és az összkép alapján hoz döntést a kiválasztó, hanem a jelölt arca alapján próbál személyiségjegyeket meghatározni, akkor az az kiválasztó nem szakmai kiválasztást végez. Vajon később hogyan fogja a döntését vagy javaslatát szakmai módon alátámasztani, mellette érvelni? "Ne vedd fel, mert nem elég magas a homloka? Túl kicsik a szemei? Nem elég széles az állkapcsa?" Vagy? Aki pedig nem várja el magától vagy a kiválasztási szakemberétől a döntése indoklását szakmai alapokon, az vajon mennyire precíz más területeken a döntéshozatalban?
Okleveles arcelemező???
3-5 napos, kb. 20 ezer forintos tanfolyamon válhat valaki azzá, ezzel jellemezve a „tudomány” komolyságát. Közülük vannak, akik a meglévő kiválasztási módszerek mellé jó kiegészítésnek tartják az arcelemzést. Felmerül a kérdés: egy jó kiválasztási módszernek miért kellene kiegészítés? Egy rossz kiválasztási módszer pedig miért lenne jobb, ha kiegészítjük még egy rossz, áltudományos módszerrel? Miért nem mellőzzük, és keresünk egy jobbat, működőt?
Biztató jelek
Biztató, hogy a racionalitás ezesetben győzedelmeskedni látszik az áltudomány felett. Ez a módszer nem jelent meg a kiválasztási gyakorlatban az álláskeresők beszámolói szerint (remélem nem csak az történt, hogy nem tudtak arról, hogy így értékelték őket). Az erre épített cég eltűnt, valószínűleg nem volt piaci igény erre. Akiket erről kérdeztem HR-szakmán belül vagy más gazdasági, tudományos területen, hasonlóan áltudománynak tartották. Évek óta nem is mutat előrelépést ez a „tudományág” a kiválasztásban. Szerencsére. Vagy inkább remélhetőleg.
------
Köszönetnyilvánítás
Ezúton szeretném megköszönni a Szkeptikus Társaság tagjainak a Facebook-oldalukon e cikkhez nyújtott segítséget.
A "módszer" felfedezése utáni felháborodásomban ott is felvetettem a témát. A kommentelők által adott linkek, információk nagyban segítettek a további utánaolvasásban, és e cikk tartalmának összeállításában.
Köszönöm a segítséget!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
levendulabandi 2014.12.02. 09:04:37
Azt viszont nem lehet tagadni, h személyes interjúkon bizony a kiválasztásnak egy jó adag része szubjektív, szimpátia alapon történik. Ezt senki sem tudja kikapcsolni sajnos. És végülis egy cégvezető megteheti, h csak számára szimpi emberekkel kíván együtt dolgozni.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.02. 12:00:58
emyl 2014.12.02. 15:28:35
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.02. 15:31:49
csabapayne · http://kulturcseppek.blog.hu/ 2014.12.02. 21:29:15
Ha jól tudom, akkor pl.: Nagy Britanniában ritkán kérnek fényképes önéletrajzot, mert az diszkriminációra adhat okot. És ez az "arcelemzés" is. Ha figyelnek valamit, akkor az arcmimika, de egy eleve túl stresszes interjú helyzetben ez is félrevezető lehet.
levendulabandi 2014.12.03. 07:29:43
Michel Djerzinski 2014.12.03. 09:04:34
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 09:22:40
Michel Djerzinski 2014.12.03. 09:25:09
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 09:25:51
Netuddki. 2014.12.03. 09:31:27
Netuddki. 2014.12.03. 09:33:01
Michel Djerzinski 2014.12.03. 09:34:00
Netuddki. 2014.12.03. 09:37:50
Hát, ahány gnóm arcberendezésű egyén található most a parlamentben, a macskámat nem bíznám rájuk, nem az országot. Ja, és nemcsak az arcberendezésük alapján...
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 09:38:28
Konkrétan nincs bizonyíték. Sem az orvosi diagnosztikai hatékonyságára (nulla a hatékonysága, sarlatánságnak minősíti az orvostudomány), sem arra, hogy arc alapján helytálló személyiségprofil készíthető. A modern pszichológiában sem jelenik meg.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 09:41:11
Michel Djerzinski 2014.12.03. 09:44:41
igazi hős 2014.12.03. 10:07:45
Egy statikus kép alapján személyiségjegyekre következtetni, miközben simán csinálok egy átlag emberről két fotót, amiből ez egyiken békés családapának, a másikon tömeggyilkosnak néz ki? Igazad van, ez valóban nem áltudomány, ez néphülyítés.
rozsomák 2014.12.03. 10:34:42
Vidéki László 2014.12.03. 10:38:29
Szoftverfejlesztő vagyok, az elmúlt néhány évben elés sok állásinterjún vettem részt. Az a tapasztalatom, hogy a HR-esekkel az utóbbi időben kicsit elszaladt ló. Ez az arcképelemzés csak egy újabb szemfényvesztő áltudományos marhaság, aminek az a célja, hogy próbálják nélkülözhetelennek beállítani magukat.
Odáig rendben van a dolog, hogy amikor egy cég meghirdet egy állást, akkor a több tucatnyi jelentkezővel első körben nem a leendő szakmai főnök tárgyal, van egy előzetes kontroll. Bár már itt is felvetődik a kérdés, hogy egy 30-as, 40-es éveiben lévő, részletes önéletrajzot és megfelelő referenciákat benyújtó pályázóról mit akar/képes megtudni egy általában jóval fiatalabb és az adott szakmához egyáltalán nem értő HR-es. Hogy a két füle között van a feje? Vagy hogy tud-e köszönni? Esetleg nem büdös-e a szája? Ugyanis a HR-es nem szoftverfejlesztő, nem közgazdász, nem mérnök. Vagyis nem szakember. Lehet hablatyolni személyiségjegyekről, a manapság minden álláshirdetésben kötelezően szereplő csapatszellemről, proaktív személyiségről, etc. Meggyőződésem szerint ezt egy interjúval nem lehet felmérni. Arcképelemzéssel meg plána nem. (Zárójelben: amíg nem volt elterjed a számítógép, addig kézírásos önéletrajzokat kértek, mert ugye az írás képe...)
Ma ott tartunk, hogy sok esetben 4-5-6 körös interjúkon kell átvergődni, míg az ember eljut oda, hogy a leendő főnökével vagy kollégájával beszéljen. Ha egyáltalán...
Ám mi van akkor, ha az al-, közép- és főfőháeres meg csomó beosztott után végre eljutok a közvetlen szakmai főnökig és első pillanatra kiderül, hogy egy percig nem bírnék vele együtt dolgozni? Vagy ő velem?
Mert lehetek én szimpatikus a HR-esnek, ugyanakkor roppant ellenszenves a főnöknek. Vagy fordítva.
Külön mulatságosnak tartom, amikor nyelvtudást is elvárnak az adott munkakörhöz, és ezt felmérendő a HR-es az interjú közben egyszer csak angolra, németre stb. vált. Nyelvi képességeik jó esetben sem haladják meg azt a szintet és szókincset, ami egy általános középfokú nyelvvizsgához szükséges Tehát arról csevegünk, hogy hol születtem és milyen munkahelyeim voltak korábban vagy mi a hobbim. (Köze? A kutyámmal fajtalankodom, viszont remek szakember vagyok. Kiderül? Fontos?) A leendő kollégáimmal viszont a sikeres együttműködéshez kifejezetten szakmai nyelvismerettel kell rendelkeznem. Pl. olyanokat kell majd tudnom, hogy mi az a "virtual class", "overloaded function", stb. És ha közben esetleg rosszul használok egy igeidőt, attól még nem fog összedőlni a projekt. Ilyen nyelvismeretük viszont a HR-esek nincs, nem is lehet. Ezt ugyanis csak az adott szakmában lehet megszerezni.
Ennek az egész HR-es fontoskodásnak egy újabb kísérőjelensége a LinkedIn-en terjedő kontaktkeresési őrület. Csak azért keresnek meg mailben HR-esek, konkrét állásajánlat nélkül, hogy vegyem fel őket az ismeretségi körömbe. Mert milyen királyság már, ha az van a profiljukon, hogy 500+ ember ismeretségi körében szerepel! Tényleg? Szerintem ennek kb. annyi az étéke, mint mikor Cuncuska cicusát a fácsén tízezren lájkolták.
folyt. köv.
Vidéki László 2014.12.03. 10:39:26
Vajon mi vezetett oda, hogy ma a HR-eseknek ilyen túlzottan nagy szerepet tulajdonítanak? Szerintem a következő dolgok:
- divat
- néhány embernek sikerült elhitetni, hogy tudományosnak látszó ám messze nem bizonyítottan tudományos módszerekkel majd ők ki tudják választani az ideális jelöltet
- a szakmai vezetők felelősség-hárítása, ami a részben HR-es szakma sikeres propagandájának a következménye. Ha nem vált be a jelölt, akkor nem a főnök a hibás, nem ő választott. (Igaz, olyanról sem halottam még, hogy emiatt a HR-est rúgták volna ki.)
Aztán kiemelnék még néhány magyarországi sajátosságot:
- Köszönjük, majd értesítjük! (5 éve naponta reménykedve nyitom ki a postaládát). Arra képtelenek, hogy küldjenek egy sablon e-mailt.
- Telefonon felhív, ismerteti a pozíciót. Kérdem: melyik cég részére keres embert? Azt nem mondhatja meg. LOL. Én adjam meg a cipőm méretét is, aztán mosakodjak ki, húzzak öltönyt és aztán kiderül, hogy a cég egy rákosrekettyési garázsban van, most alakult és tkp. nem is tudják, mit és hogy akarnak csinálni. Egy komoly cég ugyan mi a fészkes fenéért titkolná, hogy munkaerőt keres, amikor éppen ez a bizonyítéka annak, hogy fejlődik. (Van persze ellenkező eset is, amikor egy cég annyira szar, hogy menekülnek az emberek és ezért olyan, mint egy átjáróház. Pl. az egyik legnagyobb magyarországi szoftverház.)
Tapasztalatból tudom, hogy néhány külföldi álláskereső portálokon nem csak a cég nevét, de még a kínált fizetés alsó-felső határát is meg szokták adni.
- e-mailt küld, hogy tudnék-e valakit javasolni az adott pozícíóra. Vagyis én eleve nem vagyok jó (fiatalka kéne, aki óccsóbb), de hátha ismerek valakit. Hogyne vazze! Jutalék?
És végül egy gyöngyszem:
Megkeresés mailben, majd telefon. Küldenek próbafeladatot, írjak rá programot Javában. Megkapom, nézem, elég bonyolult és kissé gyanús. Csekkolom a fejvadász céget. Létezik, adatok rendben. Begépelem a feladatleírás egyik mondatát a gugliba. Van néhány találat. Belenézek. Féléves beadandó az egyik egyetemen!
Ha mindzek után valaki azt hinné, hogy egy szakmailag tök sikertelen, frusztrált lúzer vagyok, annak szívesen küldök szakmai önéletrajzot meg refernciákat.
minja konka 2014.12.03. 10:42:22
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 10:59:17
Az, hogy jelölttel próbálja megoldani a féléves beadandóját, önmagában olyasmi, amiért írnék egy gyönyörű levelet a cégvezetőnek... Mondjuk tőlem szakmai stratégiai anyag kidolgozását kérték, én árajánlatot adtam rá, mennyiértcsinálok ilyet, úgy már nem kellett :)
anthro 2014.12.03. 11:02:49
Mindamellett minden munkáltatónak szíve-joga kiválasztani a munkatársait. Az, hogy kinek mi az "extrém" az magánügy. Semmilyen főnök nem akar "időzített bombát" a cégébe. Ez - gondolom - érthető ? Aki bár szakmailag minden létező és nemlétező feltételnek megfelel, de egy megosztó, kibírhatatlan alak és ez csak pl. fél év múlva derül ki, akkor rúgja ki? Nem lenne egyszerűbb, ha mindenki megtalálná a maga közösségét? Mert az előbbi példa is egy másik közösségben haláli jó fej lehet, akit mindenki kedvel...
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 11:09:06
Amit írsz, oké lenne, találjuk meg a jól odaillő embert. Erre viszont vannak megfelelő menedzsement-tudományos, nehezebb esetben pszichológiai felmérő módszerek. Az áltudományoskodás, ezoterikus hülyeségek maradjanak távol a gazdaságtól, női magazinokban elférnek, máshová nem kívánatosak. Álláskeresők lehetőségeit ilyen vackokkal szűkíteni kifejezetten káros, egyéni, céges és gazdasági szinten is.
Vidéki László 2014.12.03. 11:14:12
Azzal is egyetértek, hogy azok járatják le a HR-es szakmát, akik nem igazán értenek hozzá. Az ilyenek viszont jellemzően borzalmasan el vannak szállva maguktól.
És a HR túlzott jelentőségét tényleg átmeneti divatnak tartom. Mentségükre legyen mondva, hogy szakterületeken is vannak divatáramlatok és ott is gyakori, hogy a középszer csak a jelszavakat ismételgeti papagáj módjára, a lényegről fogalma sincs.
Hogy a saját szakterületemről hozzak példát: szoftverfejlesztésben évekig a waterfall módszert nyomták, most az agilis a divat. Most orrba-szájba scrummolunk. Napi fél-egy óra időpocsékolás. Tapasztalatom szerint semmivel sem megy jobban a dolog.
Aztán cseveghetnénk még az ISO 9000-ről is.
Szelid sunmalac 2014.12.03. 11:20:54
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 11:21:42
De ez csak egy tétel a HR-ben, a kiválasztáson kívül vannak még témák, ahol kifejezetten csak a racionális megközelítés az elfogadható: pl. teljesítményértékelés, oktatási-fejlesztési stratégia stb. Ezek gazdasági döntések (ahogy az új kolléga is), nincs helye ezoterikus izékéknek. Ha kiválasztásban áltudományoskodnak, akkor ezekben hogyan lesznek racionálisak?
Jobb esetben kiszervezik (bár ez sem jobb, de az ezoizénél mégiscsak), rosszabb esetben hoznak vmi csodatanácsadót csodamódszerrel, vagy elmennek 3 napos tanfolyamon megtanulni egy 6 féléves képzés anyagát vagy szcientológia vagy hasonló szedett-vedett "módszertan" teszi be a lábát a cégbe, lassan, de biztosan megásva annak sírját.
Vidéki László 2014.12.03. 11:22:13
Egy rutinos álláskereső meg egy idő után pontosan tudja, hogy milyen sablondumát várnak tőle.
Az mindig benne lesz a pakliban, hogy valakiről csak félév után derül ki, hogy alkalmatlan. Erre van a próbaidő.
randomuser1 2014.12.03. 11:24:21
levendulabandi 2014.12.03. 11:32:34
Vidéki László 2014.12.03. 11:35:25
Mondjuk a tényleges teljesítményt nehéz interjúkon értékelni. Hacsak nem tesztet csináltatnak időre. De a tesztek megbízhatósága is korlátozott. Intuitív képességek kimutatására meg végképp alkalmatlan.
Ismerek valakit a szakmából, akinek ránézésre megalszik a tej a szájában. Amikor felvették, a főnök a harmadik napon már őrjöngött, mert a pasi csak hintázott a székén és bámulta a plafont.Aztán a negyedik napon pikk-pakk megírt egy több száz soros kódot, hiba nélkül. Ő úgy működött, hogy előbb fejben összerakta.
Tuti, hogy a HR-es az első öt perc után kirúgta volna. Csak ez rég volt, akkor még nem voltak HR-esek. :)
Vidéki László 2014.12.03. 11:39:28
anthro 2014.12.03. 11:39:58
"csak segítettek a véleményükkel." - írod, hát az se sokkal jobb ;)
kb. ugyanolyan szélsőség, mint a citált bulvárlapok csak ellenkező irányból...
Egy alapos grafológiai elemzés ma már sokkal többmindent ki tud deríteni a delikvensről, sokkal többet is, mint talán szeretné ;)
Amúgy meg nemolyanrég még mindenféle "lélektudomány" is az áltudományok népes csapatát erősítette, aztán az elítélők továbbfejlődtek...
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 11:41:16
levendulabandi 2014.12.03. 11:43:17
És akkor jön az, hogy 1-2 év munka után az ott dolgozó egyszercsak bekattan és kinyírja az egész 2. emeletet. Ekkor szokták mondani, hogy pedig olyan csöndes fiú volt, mindig tisztelettudó és köszönt is. :-D
Mondjuk idehaza azért nincs ez gyakran, mert nehéz fegyvert szerezni, Usaban elég gyakori eset.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 11:43:53
anthro 2014.12.03. 11:44:38
Hát ez az ! Ott a pont ! Az emberismeret csodákat tud művelni ! Azt semmilyen iskolában sem, csak a gyakorlat hozhatja meg, ami viszont eléggé "időigényes" ! Azaz nem minden főnök képes leakasztani a szögről ilyen képességű HR-st :)
levendulabandi 2014.12.03. 11:51:19
anthro 2014.12.03. 11:52:21
Akkor lenne csak etikátlan, ha másnap a delikvens adataival szórná meg a bulvársajtót... Lehet, hogy akad ilyen elvetemült is...
Kiváncsian várom a grafológiáról szóló cikket ! De hadd szögezzem le előre, hogy semmilyen érdekeltségem sincs a grafológusok köréből így teljes nyitottsággal várakozom ! Mindösszesen csak a szkeptikusokra nyílt ki a bicska a zsebemben ;)
Szelid sunmalac 2014.12.03. 11:52:43
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 11:55:56
Vidéki László 2014.12.03. 11:58:23
Mondjuk a meló abban az időben kissé éppen stresszes volt. A főnök meg kicsit hülye. Szakmailag. Persze a főnöket nem HR-es választotta ki. "Ejtőernyős" volt.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 12:00:28
randomuser1 2014.12.03. 12:02:58
levendulabandi 2014.12.03. 12:05:17
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 12:06:20
Vidéki László 2014.12.03. 12:08:53
Vidéki László 2014.12.03. 12:11:31
Igen. Tipikusan ilyenek a szélhámosok és a sorozatgyilkosok. Legtöbbjük megnyerő személyiség, így sikerül becserkészniök az áldozatukat.
Vidéki László 2014.12.03. 12:15:30
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 12:23:23
Vállalaton belül szociopatából van rengeteg, főleg vezetői körökben: ambíciója lehet egy egészséges embernek is, egy szociopata azonban lelkiismeretlenül ki is szolgálja az ambícióit.
Vidéki László 2014.12.03. 12:32:05
Üdv!
levendulabandi 2014.12.03. 12:35:03
Vidéki László 2014.12.03. 12:36:16
Ann1294 2014.12.03. 15:11:38
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 15:15:19
És tényleg ne legyen születési dátum a CV-ben, ha nem muszáj...
Preem 'Patrick Jane" Palver 2014.12.03. 18:34:43
levendulabandi 2014.12.03. 19:07:39
Ugyanígy kell kitölteni a mettől meddig hol dolgoztál rubrikát is. Tehát, ha vhol van lyuk a cv-ben, az is kibukik.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 20:10:33
@levendulabandi: A lyukkal nincs baj, az előfordul mindenkinél. Sumákolni ne akarjon a jelölt, az lenne a lényege. A születési dátum állásportálokon egyébként sima nyilvántartási adat. Képzeld el, hány Kovács István, vagy Molnár Erzsébet lehet. Az ő egyetlen, soha nem módosuló megkülönböztető adatuk a születési év lehet, ezért kérik, nem a diszkrimináció miatt. Anyja nevét csak nem kérhetnek be, ill. láttam én már azonos nevű embereket, azonos "anyja neve" rubrikával is (nem álláskeresői adatbázis volt). Azt hittem, elgépeltem a táblázatban, de nem. Tényleg úgy hívták őket, tényleg azonos volt az anyjuk neve...
Preem 'Patrick Jane" Palver 2014.12.03. 20:59:43
Egyébként ez a fentebb említett belsős karrieroldalak használhatatlansága és átgondolatlansága megérne egy cikket. Hihetetlen, hogy mikkel találkozok én is.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.12.03. 21:06:47
Szóval, igen, egyfelől logikátlan, nehézkes, másfelől nem találtak még ki jobbat. Persze, racionalizálni lehetne, és köszi a témát, kicsit elgondolkodom rajta, hogyan lehetne ezt segítő módon megközelíteni.
Preem 'Patrick Jane" Palver 2014.12.03. 21:48:53
Én pont az ilyen összetákolt rendszerektől félek. Pl. ott van Vodafone. Még egy olyan következetlen és összecsapott jelentkezési rendszert nem láttam. Próbáld ki, professionon jelentkezel az egyik állásra és vidd végig a folyamatot. Kíváncsi vagyok mi a véleményed.
Miatyank 2016.02.10. 21:15:41
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2016.02.10. 21:19:11
Miatyank 2016.02.11. 00:37:22
Semmi sem fog meggyőzni, mert a szkeptikusoknak mindenki más hülye. Vágó legalább jófej volt 2 üveg után, Itt a kegyelemdöfés:
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2570531/
Természtesen az amerikai kormány is hazudik a kedvedért és áltudományra költ milliókat. Mert ilye akkkkkor sincs.Gratulálok.