Az ideális álláshirdetés
Nem, nem találtam ideálist, hogy nagy örömmel betegyem ide, és díjat osszak érte. Csak az ellenkezőjét :) Ezt a gyönyörűséget, amivel egy kedves olvasóm lepett meg, nem hagyhattam szó (poszt) nélkül. (Természetesen a hirdetés már régen lejárt). Se feladatleírás, se értelmes elvárás. Vajon tudja-e hirdetőnk, mitől "közgazdasági" egy érettségi, és hogy mit jelent a mérlegképes könyvelő?
Milyen lehet egy ideális álláshirdetés? Mindenképpen informatív! Pl. megtudja belőle az álláskereső a következőket:
- Ki hirdet? (a cég maga vagy közvetítő)
- Némi céginformáció: tevékenység, cégméret
- Pozíciónév (nem Munkatársat keresünk, hanem pl. eladót!)
- Pozícióhoz tartozó feladatok pontosan leírva (döntési jogkör, napi feladatok, hosszútávú célok)
- Elvárások pontosan (tapasztalat, végzettség, nyelvtudás, utazási hajlandóság, személyiség stb. )
- Tényezők, amik előnynek számítanak
- Feladatleírás!!! Ha nem tudja az álláskereső, mi a feladat, akkor hogyan tudja, alkalmas-e rá?
- Munkavégzés helye
Ez evidenciának tűnik, de a hirdetések nagy százaléka nem ilyen.
Az álláskeresők elvárása az álláshirdetésekkel kapcsolatban
A cégnevet nyilván nem lehet mindig kiírni, de tudjuk meg legalább, mivel foglalkozik, multi-e vagy magyar, nagyjából milyen méretű. A „dinamikusan fejlődő, piacon meghatározó szereplő” stb. erre nem ad választ. Mellébeszélésnek tartja a hirdetés minden olvasója, jogosan.
Pozíciónév: a felelősség szintje fontos lehet. Junior, senior szakértő, döntési jogkör nélküli végrehajtó munkakör, komoly felelősséggel járó munkakör mind jó lehet valakinek. De tudjuk már az álláshirdetés olvasásakor, miről van szó. Mert akkor az álláskeresők nem hiába pályáznak, nem lesznek félreértésből állásinterjúk, nem öl órákat a jelentkező egy olyan pályázatba, ami számára túl alacsony, vagy túl magas pozíciót céloz meg. Az őszinteség HR-hatékonyságban is mérhető: a beérkező CV-k jobban fognak passzolni az álláshoz, könnyebb lesz jól választani a jelöltekből.
Részmunkaidő vagy teljes? Négy vagy hatórás? Távmunka-lehetőség van-e?
Tudjuk meg a hirdetésből, mi a feladat pontosan. Néha azt gondolom, hirdetéseket olvasgatva, hogy embereknek semmi ötletük sincs arra, milyen munkát is adjanak az új kollégának. Prezentálni, meg jelentést készíteni szinte mindenhol kell, de legalább lenne ott, hogy ügyfeleknek vagy partnereknek vagy kollégáknak, és hogy mit kell prezentálni, miről, milyen adatokból kell jelentést írni. Ha pedig a „prezentációk készítése” konkrétan azt jelenti, hogy prezi-ben, vagy powerpointban kell ábrázolni a mondanivalót, akkor ezt kell leírni. Tessék értelmesen leírni, mi a feladat! Ha el kell adni a terméket, akkor az, ha fel kell mosni az irodát, akkor az, ha rendezvényt kell szervezni, akkor meg az. Ha új ügyfeleket kell vadászni, ha meglévőket ápolgatni, azt mind le lehet írni. Nem kell helyette a virágnyelven megfogalmazott „termékünk piaci jelenlétének biztosítása új szegmensek felkutatása révén”.
Sok esetben inkább csak azért kell valaki, mert sok a munka és nem győzik, kellene az erősítés. Ez egy érthető igény, de ilyen esetben előbb találjuk ki, milyen feladatokat adunk át majd az új kollégának, és azt írjuk le az álláshirdetésben. Az „adminisztrátort keresek irodai feladatokra” semmilyen hasznos információt nem tartalmaz. Ha a feladatok leosztását nem tervezzük meg az új kollégára, nem határozzuk meg milyen feladatok maradnak a jelenlegi kollégánál, akkor hiába az új ember, csak kommunikációs problémák keletkeznek, a munka nem lesz hatékonyabb. Az álláshirdetést mindig előzze meg munkakörtervezés. Ez röviden a munkakörök strukturálását jelenti, amibe beletartozik a munkamegosztás megtervezésétől kezdve egészen a csoportmunka-szervezésig. De erről majd legközelebb írok…
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Anonim álláshirdetés feladása: jogszerű-e? 2019.03.27. 15:37:31
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
2014.06.30. 10:30:21
Azonkívül ott még eddig maximum kétkörös interjúban volt részem, és nem azért, mert a második körben kiszórtak.
Én törvénybe foglalnám, hogy az álláshirdetésben kötelező megjelölni egy a munkavállaló képességeitől és képzettségétől függő "tól-ig" bért, amit majd fizetnek az adott pozícióban. De persze ez csak vágyálom marad ezen a kurva gyarmaton.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.30. 10:35:53
Dr_utcai_arcos 2014.06.30. 11:08:32
jobline.hu/karrierplusz/allaskeresok/20140627_9_dolog_amit_semmikeppen_ne_irj_bele_az_o#utm_source=system_message_jobletterspecial&utm_medium=email&utm_campaign=int_monday_20140630&utm_content=article_link
Dr_utcai_arcos 2014.06.30. 11:10:50
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.30. 11:22:48
WebZ 2014.06.30. 11:47:50
"Én törvénybe foglalnám, hogy az álláshirdetésben kötelező megjelölni egy a munkavállaló képességeitől és képzettségétől függő "tól-ig" bért, amit majd fizetnek az adott pozícióban. De persze ez csak vágyálom marad ezen a kurva gyarmaton."
Egyetértek. Szerintem azért nem írják ki, mert legszívesebben nem adnának semmit.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.30. 11:59:18
A legrosszabb pedig az a helyzet a munkavállalóknak is(!), amikor kiír egy nagyon alacsony árat, amire jelentkezik egy jó, de bajbajutott ember. Az ilyen embereket remekül ki lehet így használni, és pont így lehet őket felkutatni. Gyakorlatilag egy lefelé licit indul, ami a munkavállalónak nem jó. És ez nemcsak elmélet, amikor először megjelentek a 0 Ft+jutalék állások, bizony az értékesítői fizetések jelentősen csökkentek. Aztán rájöttek, hogy ez így nem lesz jó, normális alapfizetést kell kínálni az értékesítőknek, különben nem lesznek jó üzletek. De már majdnem késő... A legjobban saját vállalkozást indítottak, a kevésbé jók pedig elvannak kevés fizetéssel is, sokat meg úgysem kereshetnek, belenyugodtak. Vagy vendéglátóiparban megjelenő "csak jatt" ajánlatokról is beszélhetnék éppen...
Én munkavállalóként örülök neki, hogy nem írják ki, így marad annyi szabadságom, hogy annyit kérek, amennyi nekem megfelel.
PomberMaci 2014.06.30. 12:15:37
Persze az is jópofa, hogy amikor azt mondja a HR-es, hogy a maga CV-je a legjobb és mennyit kér, akkor meghallván az általam bemondott összeget, sikítva elájul.:-)
Itthon herkulest keresnek a tajgetosz-szökevény bérének feléért.
PomberMaci 2014.06.30. 12:17:23
Bruhaha...
Magyarul keres egy dolgozót, de azt sem tudja, hogy mit akar.
Ha én keresek egy dolgozót, akkor tudom, hogy milyen munkát adok neki és ez mennyit ér meg nekem.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.30. 13:05:52
Kétféle kkv van ebből a szempontból: az egyiknél tizenéve dolgoznak, minimális éves fizetésemeléssel vagy anélkül emberkék, ők szoktak meglepődni, mikor bérigényt kérve rájönnek, hogy most többet kérnek a munkavállalók. Pl. egyáltalán nem túlárazott jelöltemet azzal utasították el, hogy "a leendő főnöke kevesebbet keres". Jelöltkének máshol megsúgta a közvetítő, hogy kérjen már kicsit többet, mint a megjelölt bérigénye, mert az a cég kerete. Azt az állást megkapta :)
A másik típus az újabb cég, ahol a vezető frissen lett tulaj, hitelből alapította a céget, és lehető legolcsóbb embert keresi, majd csodálkozik, hogy az is drágább, mint hitte. Alternatív ötletek, mint freelancerek, megbízottak alkalmazása nem jut eszébe, mert HR-t nem tanult :)
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2014.06.30. 14:08:58
Scagnetti 2014.06.30. 15:08:39
levendulabandi 2014.07.01. 08:05:19
Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2014.07.01. 17:05:00
Bambano 2014.07.02. 23:04:15
helyzet: válságban leépítettek valakit, most már javulnak a kilátások, meghirdetik az állást.
1: visszamennél?
2: visszamennél, ha a volt beosztottad lenne az új főnököd?
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.07.03. 05:15:47
1. Ha csak leépítés volt, de maradt a jó kapcsolat (pl. Utána nem versenytárshoz ment), akkor igen.
2. Kérdés, h a beosztottból lett főnök félteni fogja-e a székét a régi főnöktől? A kollégák az új v. a régi főnök mellett érezték jobban magukat? Ugye nem fog többet keresni a régi főnök beosztotti státuszban, mint az új főnök a főnökiben? (Ilyet már láttam, nehéz volt rendbetenni.) A régi főnök elfogadja-e a beosztotti szerepet? Jó esélye lehet, ha afféle tanácsadója lesz az új főnöknek, ha az vevő a tanácsokra pont a régi főnökétől. Ez az utóbbi helyzet a pozícióharcot is értelmetlenné teszi, és akár ugyanannyit is kereshetnek, bérfeszültség nélkül, és az együttműködést is garantálja.