Beszóltak nekem az állásinterjún!
Az álláspályázatra küldött visszajelzésekkel foglalkoztam az előző két posztban (itt és itt), de felmerült az is, milyen visszajelzéseket érdemes adni az állásinterjúkon. Tekintve – hogy néha tévesen – az álláskeresők egyik-másik visszajelzést sértésnek, támadásnak veszik, hasznos lenne tisztázni, mikor „jogos” megsértődni, és mikor inkább elgondolkodni, mit is akarhatott a megjegyzéssel a másik fél – lehet, hogy csak ügyetlen volt, lehet, hogy oka volt a megfogalmazásának. Ez a hozzáállás sokat segíthet abban, hogy ne törj össze egy „beszólástól”, hanem úgy kezeld le, hogy sikeres állásinterjú kerekedjen ki a végére.
Teljesen jogos a felháborodás a magánéletet firtató kérdésekre, megjegyzésekre. Ezeket mindenki vérmérséklete szerint reagálja le, tudatában annak, hogy a rosszul megválasztott hangnem ahhoz vezet, hogy ez az állást nem kapja meg. A határozott, magad mellett megfelelő érveket soroló válasz talán meggyőzi az interjúztatót. Hogy meg akarod-e egyáltalán győzni, az is a te döntésed.
Megjelenés, öltözék: érkezett már hozzám panasz, hogy interjún kritizálták a jelölt megjelenését, beszóltak a testsúlyára, rondának nevezték. Ezek a sima bunkóság kategóriába tartoznak, úgy is kell reagálni rá (cikkem a megalázó helyzetekről itt)
Megjegyzéseket szoktak tenni az interjúztatók fizetési igényre is. Közvetítőknél időnként elhangzik, hogy „itt más nagyságrendről van szó”, „nem ilyen összegre gondoltunk” stb. Ez nem kritika, ez alku! Vissza kell kérdezni, mégis milyen nagyságrendről beszéltek? A választ hallva eldöntheted, akarod-e vagy sem az állást. Figyelem! Időnként magasabb összegre gondol a közvetítő, mint te, azaz járhatsz jobban is, mint hitted. Mert ő ismeri az ügyfél költségkeretét, te pedig lehet, hogy nem dolgoztál még olyan cégnél, ahol rendesen megfizettek. Ha lefelé alkudozik, akkor pedig mondhatsz nemet is, de azt is okosan: ennyiért te ezt nem vállalod, de emennyiért már igen, mert... Vagy vállalod ennyiért, de hat órás munkaviszonyban, ha az megfelel, mert…
Főleg közvetlenül munkáltatónál tárgyalva szokott reflexből „hű, ez nem kevés” vagy hasonló válasz érkezni. Ilyenkor sem megsértődni kell, hanem érvelni: ilyenolyan tapasztalataid, tanulmányaid, profi hozzáállásod szerinted ér ennyit. És visszakérdezni: ők milyen juttatási csomagra gondoltak? Akkor majd mondanak valamit, és vagy megtaláljátok a közös pontot, vagy nem.
Ha megkérdőjelezik a szakirányú tapasztalataidat, az sem biztos, hogy rosszat jelent, ne ess pánikba emiatt! Valamiért ott vagy az állásinterjún, látták a CV-dből is, milyen tapasztalataid vannak, akkor most vajon miért ne felelnél meg nekik? Pl. kis céges tapasztalataid után az első nagycéges állásnál kifogásolhatja az interjúztató, hogy szerinte nem tudod kellő rutinnal a nagy cégek eljárásrendjeit kezelni. Érvelhetsz válaszul, hogy hát miért ne tudnád, a szabályokat ismered és betartod, ha kis cég, ha nagy, ha versenyszféra, ha közszféra. Vagy felmerül, nem is csináltál eddig hasonló feladatokat: pont ilyet nem, de mégis nagy a hasonlóság mert… (ugyanazt a tudásanyagot, készséget igényli, és ki kell fejteni, mit pontosan, ami neked meg is van)
A hiányos tudásanyag: általában ezen sértődik meg a legtöbb jelölt: nem tartották elegendőnek a szaktudását és/vagy nyelvtudását, és ezt azonnal közölték vele. Ilyenkor érdemes átgondolni az önéletrajzban írtakat: tényleg tudod azt, amit állítasz magadról? Vagy esetleg ők értettek félre valamit? Az ilyen kritikán azért sem érdemes megsértődni, mert a kifogásolt pontok gyorsan javíthatók: nyelvtudást, szaktudást lehet folyamatosan fejleszteni, de a sértődött álláskereső dacos hozzáállását már nem lehet az interjúztatók emlékeiből kitörölni. Ha megérted, elfogadod a kritikát, tanulsz belőle, a jövőbeli lehetőségeidet nem teszed tönkre.
A közvetítőtől származó kritikákról, „beszólásokról” általában elmondható, hogy segítő szándék van mögötte. A jelöltek mindig fontosak nekik, elvégre ők a „termék”, amit el lehet adni, ha nem éppen a szóban forgó pozícióhoz, akkor majd később, egy másikhoz. Nem érdekük sértegetni tehát az álláskeresőket. A munkáltatók többsége is érti, miért kell a jelöltekkel jól bánni: ha nem ők veszik fel, talán egy üzleti partner, talán egy beszállító, talán egy megrendelő. Kerülhetnek még egy tárgyalóasztalnál szemben egymással, nem jó ötlet fölöslegesen ellenséget szerezni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2014.06.24. 12:37:20
Akkor minek hívták be?!
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.24. 13:02:54
hegyiszivacs 2014.06.24. 13:03:12
Konkrétan a nyelvtudást kifogásolta, szerinte nem volt elég. Miután angol szakon (is) végeztem, egyetem alatt szakmai lektorálással kerestem "mellékest", és aztán az interjú elött egy évig angol nyelvü szakmai környezetben dolgoztam, ez nyilván nem volt igaz. Én mindenestere annyira felidegesítettem magam rajta, hogy ezen a ponton udvariasan megköszöntem a lehetöséget, és elbúcsúztam. Mert ez egy annyira valószínütlen kritikai pont volt, amit egyszerüen nem tudtam lereagálni. Egyszerüen védhetetlen. A mai napig nem tudom mi lett volna a helyes megoldás.
Utólag azt gondolom egyébként, hogy a HR-es angolja nem volt elég jó az interjúhoz, de akkor legyen annyira profi, hogy nem azzal reagálja le, hogy az én angolom nem elég jó. Ennél legyen már profibb.
hegyiszivacs 2014.06.24. 13:05:16
Lenne egyébként pár dolog, amiröl még tök jó lenne olvasni a véleményedet.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.24. 13:10:55
Az angolodról meg: valószínűleg igazad van, a HR-es angolja maradt el attól a szinttől, hogy értékelni tudja a tudásod. A helyes reakció az lehetett volna, ha szakmai interjúztatóhoz is eljutsz vhogy. Azt nem gondolom, hogy annyira taktikus volt, hogy azt kritizálja, amire büszke vagy, hogy lássa, hogyan reagálsz. Bár akkor nem szabad lett volna hagynia, hogy elmenj.
Az angol tudás értékelésére egy kedvenc példám egy ezeréves - talán Vodafone - reklám, ahol Galla Miklós telefonált angolul. Többen felháborodtak fórumokban, hogy micsoda nyelvtani hibát vétett, ha már angolul beszél, legalább figyelhetnének erre. Még többen meg felvilágosították a háborgókat, hogy emberünk műfordító, és annyira tud angolul, hogy tudja, amit mond az nem hibás, csak épp a magyarok által írt angol nyelvtankönyv szerint az.
hegyiszivacs 2014.06.24. 13:36:08
Egyébként volt olyan is, hogy a HR-es maga mondta, hogy ne haragudjak, nem tud követni, ha angolul beszélek (ott bennt ült két szakmai interjúztató is, ök nem panaszkodtak :-)), mire én elnézést kértem töle, és aztán egyszerübb szavakkal, kicsit erösebben gesztikulálva kezdtem beszélni. Nyilván nekem is az az érdekem, hogy az interjú minden résztvevöje értse, hogy miröl beszélek. A HR-es egyébként nagyon megörült annak, hogy tud követni, és ettöl teljesen jó hangulatú lett az interjú. Szóval így is lehet, ha a HR-es elég intelligens ahhoz, hogy kommunikálja, ha valami nem oké.
Témajavaslatok: szuper, akkor majd írok emailt. Hátha lesz köztük olyan, ami másokat is érdekelne.
jaty 2014.06.24. 13:42:10
jaty 2014.06.24. 13:44:06
PomberMaci 2014.06.24. 13:48:48
???
És te nem tudtál volna _érvelni_ amellett, hogy mégiscsak tudsz angolul?
hegyiszivacs 2014.06.24. 13:58:10
De szerintem a nyelvtudás típikusan olyan, hogy nem kellenek mellé érvek, az vagy van, vagy nincs. Ezért becsapós a nyelvvizsga papír is.
Ann1294 2014.06.24. 14:19:16
Aztan a kovetkezo korben a szakmai emberkenel mar tuti nem lesz gond, a HR meg neha csak szukseges rossz. A problema ott van mikoe az kerdojelez meg valamit akivel egyutt kell dolgozni. Lehet, hogy akkor nem is szeretnem az allast ha nincs meg a szimpatia. Szerintem....
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.24. 14:54:44
Azonfelül a nyelvtudást a használhatóság szempontjából kellene értékelni: lehet, hogy egy mérnök felsőfokú, napi szinten beszélt angolja nem elég Shakespeare-i szonettek műfordításához, de ez nem is kell az ő szakmai munkájához.
Istóczy úr · http://kuruc.info 2014.06.24. 15:29:21
Bárcsak mindenki ilyen korrekt munkát végezne, mint jobangel!
Ann1294 2014.06.24. 15:59:55
Anno egy ismerosom mondta, hogy szuper laptopot vett olcson, jo vetel volt. Kerdeztem mit tud a gep. Valasz: 500 gigas. OK, az a tarhely, de milyen proci, alaplap, videokartya, mennyi memoria... Merges lett es azt mondta : Nem erted 500 gigas! Mire annyit mondtam. Ja, bocs, nem ertek hozza, huha... tenyleg szuper gep lehet, az enyem csak 300. Neki volt egy jo napja, mert az ove 500, az enyem csak 300... engem meg hidegen hagy milyen gepe van.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.24. 16:05:26
Ann1294 2014.06.24. 16:34:47
O abban a tudatban van, hogy en nem tudom. O nem tudja, hogy en tudom, hogy o nem tudja. (Friends utan szabadon)
Na jo, nem zsibbasztok senkit tovabb. Kellemes delutant mindenkinek! Take it easy. :)
hegyiszivacs 2014.06.24. 16:41:49
Ami ebbe a helyzetbe még különleges volt, az az volt, hogy az álláshírdetés egy nagyon-nagyon-nagyon szük réteget célzott meg. Konkrétan kb én voltam az egyetlen olyan jelölt, aki az elvárások nagy hányadát teljesítette (félreértés ne essék, nem vagyok zseni, csak ez a pozíció volt pont nagyon speciális mivoltából eredöen rámszabva - egyébként az ilyen erös specializáció inkább hátrány, mint elöny). Tehát mindenkinek, aki egy kicsit is ismeri a "piacot" - és hát pont a HR-esnek mindenképpen ismernie kellene - komolyan kellett volna vennie. Namármost ezzel a hozzáállással azt kommunikálta felém, hogy nem teszi. Ami persze nyilván szíve joga, csak akkor nincs miröl beszélgetnünk.
hegyiszivacs 2014.06.24. 16:45:33
Ann1294 2014.06.24. 17:16:01
----------------
Az en taktikam, hogy updatelem a LinkedIn profilom, tovabba Monster es Xing... aztan keressenek meg a cegek. Sokkal jobb alkupozicio, teljesen mas hangnem. Eddig bejott. :)
hegyiszivacs 2014.06.24. 17:57:55
De a LinkedIn profilomra én is figyelek. Nem is csak álláskeresés miatt érdemes, én most ügyfelet szereztem úgy, hogy egy LinkedIn ismerössel kölcsönösen rájöttünk, hogy cégeink esetleg érdekelhetik egymást. Vagy hogy mondjam. :-)
Ann1294 2014.06.25. 14:30:23
A "trukk" az, hogy az ember specifikalja milyen teruleten (szakmai es foldrajzi) keres uj lehetosegeket (van commentnek/summarynek hely az elejen, oda megeri 1-2 mondatot irni), tovabba hogy kethetente kicsit rafrissitettem. A fejvadaszok kereseseket kuldenek ra es a frissitett profilokra szurnek ra. Tapasztaltomm szerint.
Erdekesseg, utoljara cegen belul valtottam poziciot es a jelentkezes egy "Share LinkedIn Profile" gomb volt! Nekem ez uj volt.
==T== 2014.06.29. 13:33:02
Lenne egy kérdésem.
Ha X cég meghirdet egy pozíció, elküldöm rá az önéletrajzom, adott esetben behívnak egy interjúra, majd pár hét múlva ismét meghirdetik látszólag ugyanazt a pozíciót, te mit tennél? Elküldenéd újra a CV-det, vagy egyértelmű, hogy már meg kapták, és nem érdekli őket?
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.06.29. 16:02:19
==T== 2014.06.30. 06:36:37
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2014.07.04. 12:11:36
Az elmúlt héten 2x voltam állásinterjún két különböző cégnél. Mindkettőnél feltétel volt a kiírás szerint a tárgyalóképes(!) angol nyelvtudás, nem nyelvvizsga, tárgyalóképes nyelvtudás.
Az elsőn nem is foglalkoztak vele a másodikon MAGYARUL megkérdezték, hogy ezzel hogy állok, és magyarul azt mondtam, hogy szerintem jól. És ezt elfogadták!
Minek írják ki ilyen esetekben követelményként ha arra nincs szükség?
Mert gondolom ha lenne rá akkor leellenőrizték volna már első körben, nem? Ha viszont nincs rá szükség akkor csak egy fölös korlát, de nem csak a jelentkező, de a munkáltató szempontjából is, nem? Lehet, hogy tökéletes jelölt nem küldi el a jelentkezését, mondván, hogy nem beszél angolul tárgyalási szinten.
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2014.07.07. 12:49:22
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2014.07.07. 12:58:38
Frank Slade 2014.07.28. 21:21:04
Nem is volt gond, bár végül is mást választottak, de nem az angolom miatt.