Gyorsabban talál-e állást, aki állásból keres?
Kaptam egy ilyen kérdést, és mivel elég sokrétű választ tudtam rá adni, azt gondolom, egy posztot is megér. Kedves Olvasóm, köszönöm a témajavaslatot!
Egy állásváltáson gondolkodó ember dilemmája lehet, hogy állásból keressen-e állást, vagy mondjon fel, hagyja ott a nemszeretem helyet, és 100%-ban az álláskeresésre koncentráljon.
Ha anyagilag megteheti, az utóbbi hatékonyabbnak tűnik, de gyakorlati tapasztalatok alapján nem az! Tehát, ha nem muszáj, bizonytalanságot ne válassz, próbálj meg addig megmaradni a rossz állásban is (írtam róla itt, hogyan), amíg nem találsz jobbat. Mindenképpen állásból érdemes állást keresni, ha van rá lehetőség, mert akkor kisebb a tét: magabiztosabban tárgyalsz, jobb fellépésed van, nem mész bele rossz alkuba szorult helyzeted miatt, nem kell szoronganod, hogy mi lesz, ha nem sikerül.
Azért tűnsz értékesebbnek így, mert a munkanélküliséget valamiért mindig bizonytalansági tényezőként értékelik, ritkábban tartják előnynek (csak azonnali kezdésnél).
1. Kiválasztási szempont-e ez racionálisan?
Elméletileg racionálisan kiválasztási kritérium a jelölt meglévő munkaviszonya csak akkor lehet, ha olyan sürgősen kell az ember, hogy nem tudják megvárni, amíg a másik helyen letölti a felmondási idejét. Emiatt esetleg kiszórhatják, de ez nagyon ritka. Sosem kell annyira sürgősen, hogy ne lehetne rá várni 1-2-3 hetet.
2. ... akkor emocionálsian?
Emocionálisan már sokféleképpen értékelik a jelölt meglévő munkaviszonyát, sajnos amíg emberek a döntéshozók, mindig lesz ilyen. Mindig a könnyebb utat, egyszerűbbnek tűnő megoldást keresik, a döntések szinte kivétel nélkül így születnek. Kb. ilyen gondolataik vannak a kiválasztóknak egy állásban lévő jelölt álláskereséséről:
- Ha épp dolgozik és állást keres, akkor elégedetlen, könnyű motiválni. - Ha egy számukra ismeretlen cégnél dolgozik, akkor ezzel a legkönnyebb érvelni a jelölt mellett. (később kitárgyalom, miért érvelnek mellette)
- Ha egy jónak tűnő cégnél dolgozik, már csak azért is behívják, hogy megtudják tőle állásinterjún: mégis mi baja azzal a tökjónak ismert céggel? Ilyenkor legyen óvatos az álláskereső, nehogy olyan hírt terjesszen, aminek jogi következményei lehetnek.
- Ha egy nagyon rossz, szétesőben lévő cégnél dolgozik, magyarázni sem kell, tudják, miért keres állást. De akkor is behívják, egy kis pletyka, információ hátha jól jön… (Szintén óvatosan az információátadással)
- Aki régóta dolgozik, azt is úgy értékelik, hogy biztos unja már, kiégett, kell neki a változás, esetleg előrelépés.
Hogyan értékelik a munkanélkülit?
Szomorú erről beszélni (szomorú, mert nem szakmai szempont), hogy az állásban lévő jelölt melletti érveléssel azért magyarázza meg magának minden kiválasztó a döntését, mert a munkanélkülitől félnek. A munkanélküli mindig "gyanús". Ha friss munkanélküli, jobbak az esélyei, mintha régóta az. A "régóta" alatt 2-3 hónapot kell érteni, miközben átlagos állástalálási idő 6-9 hónap is lehet. Kedves kiválasztók! Talán tisztában kéne lenni a munkaerőpiaci trendekkel… még akkor is, ha éppen nem HR-es vagy...
Látható, hogy racionális alapja nincs a munkanélküliek iránti ellenérzésnek, ezért a munkanélküliek az állásjelentkezéseiket szakmai érvekkel megtűzdelve írják meg, állásinterjún is ezzel érveljenek. Ez sikerhez szokott vezetni, mert a racionális érveket nem keresik a munkanélküli mellett. Ha készen megkapják, azzal segíted őket a döntésben, és persze magadnak is sokat segítesz.
Van kalap, nincs kalap
Minden attól függ, hogy az adott munkáltató hogyan értékeli az állásváltókat. Ha esetleg őt is hagyták már el alkalmazottak fájdalmas következményekkel, hajlamos lehet jobhoppernek kikiáltani minden állásból állást keresőt. Pont ezért nem szabad a munkanélkülieknek sem reményvesztettnek lenni: mindenki meg fogja találni azt a hozzáállású embert, aki neki kedvező döntést hoz.
Következő cikkemben pedig foglalkozom a jobhopperekkel is...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
maxval bircaman megbízott szerkesztő · http://bircahang.org 2015.09.21. 06:09:27
Ha hosszú a felmondási idő, akkor viszont hátrány, ha valaki alkalmazásban van máshol.
Rókica25 2015.09.21. 15:50:00
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2015.09.21. 15:58:59
_Epikurosz_ 2015.09.21. 16:16:28
Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2015.09.21. 16:21:14
Ezt szerintem azokra szokták mondani, akik évente váltanak. Mondjuk van olyan ismerősöm, akinek idén már 3 állása volt, folyamatos jogviszony, különböző országokban...
Rókica25 2015.09.21. 16:24:19
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2015.09.21. 16:29:20
Kurtán Klára 2015.09.21. 16:55:49
Szerintem a próbaidő alatt maradjon nyugton, ha már eddig várt, tud még pár hónapot. Utána kezdje el újra a keresést, és próbáljon meg havi egy nap szabadságot erre szánni.
Gyulimali 2015.09.21. 17:20:36
Szerintem meg igenis keressen próbaidő közben is.
Ha nem akar maradni, akkor csak magával tol ki, ha véglegesítik, mert akkor le kell töltenie még a felmondási időt is. Az meg legalább 1 hónap.
Próbaidő alatt viszont akár este is közölheti, hogy holnaptól nem jön.
Ha behívják interjúra, akkor rendelkezik a megfelelő képességekkel.
És igenis el lehet mondani, hogy olyan a beosztása, amilyen, és neki csak este 1830 után jó. Szerintem ez még olyan üzenetet is hordoz, hogy:
- Megbízható a munkahelyén, azaz bármit is csinál, azt telejs erőbedobással csinálja.
- Hajlandó tenni a céljaiért, hajlandó a munka után még plusz erőfeszítésre.
Mentem én is interjúra este 7-re.
Nincs azzal semi baj.
_Epikurosz_ 2015.09.21. 18:56:16
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2015.09.21. 18:59:34
vuvuvu2 2015.09.21. 20:30:40
és bizony van egy csomó recruitment-tel foglalkozó jelenlegi és volt hr-es kollégám, aki fel van háborodva, ha egy jelölt nem tud napközben rendelkezésre állni. az én tapasztalatom (elmúlt 15+ év) inkább az, hogy nem annyira rugalmasak a hr-esek. szóval az aggódó 45 évesnek inkább azt tanácsolom, húzza meg magát a próbaidő alatt, utána pedig csak óvatosan kezdjen el keresgélni. ha tud, beszéljen meg reggelre vagy délutánra időpontot, és bent mondja hogy orvoshoz megy, végső esetben pedig vegyen ki szabadságot. és az öltözködésére is figyeljen: lehetőleg vagy minden nap öltözzön úgy, mintha interjúra menne, vagy öltözzön össze-vissza, hogy ne árulja el magát. rém ciki pont aznap kiskosztümben menni dolgozni amikor "reggel orvoshoz kellett menni".