Hogyan emeld ki a legütősebb munkatapasztalataidat az önéletrajzban?
Az önéletrajzban a munkatapasztalatok leírásán nagyon sok múlik, ezt olvasva kiált fel leginkább a kiválasztó, hogy „pont ez kell!” Persze csak akkor, ha nem általánosságokat írunk, hanem konkrétumokat.
A kronológia önéletrajzsablonokat akkor találták ki, amikor még egyértelmű volt, hogy valaki elvégez egy főiskolát, egyetemet, elhelyezkedik juniorként, néhány év alatt manager lesz, majd középvezető, beosztottakkal, és lépeget felfelé a ranglétrán töretlenül. Kronológiailag szépen bemutatható a fejlődés, és ez impresszív… lenne, ha manapság létezne ilyen ember. De manapság ennél sokkal kalandosabb, hektikusabb karrierutak léteznek, ezért van szükség a tematizálásra, és ezért felejtsd el a kronológiai CV-t.
Vegyünk egy példát, amin mindezt be is mutathatom.
Fiktív álláskeresőnk önéletrajzának munkatapasztalati fejezete most így néz ki:
Jelenleg recepciós, de marketinges állásra jelentkezik, és el kell érnünk, hogy leginkább releváns tapasztalatokat lásson az olvasó. Évekkel ezelőtt csinált olyasmit, amire most jelentkezik, de ez nem baj. Ilyen esetben a „Munkatapasztalatok” fejezetet kétfelé kell bontani. „Szakmai tapasztalat” alatt felsorolni mindazt, ami az adott álláshoz fontos lehet, viszonylag hosszan, vázlatpontosan, áttekinthetően. A másik fele a „További munkahelyek”, ez alatt kell egy-egy sorban elintézni azt, ami nem igazán kapcsolódik az adott álláshoz, vagy már régen volt, vagy más miatt nem érdekes.
Kiemeltem a marketing szakmát, és a recepciós állást a leírások végére tettem. A dátumok is a sor végén vannak, nem az a hangsúlyos, hogy mikor, hanem, hogy mit csinált. Ha több nem releváns állása lenne, a "Jelenlegi munkahely” helyett "További munkahelyeket" írnék.
Ezen a felosztáson túl érdemes lehet kompetenciák vagy iparágak mentén csoportosítani a tapasztalatokat:
Iparági felosztás
Egy adott iparágon belülről szívesebben vesznek a munkáltatók jelölteket a pozícióikra, mert az évek alatt megszerzett iparági tapasztalat nagyon értékes. Ha ismerjük az adott iparág szakirodalmát, szokásait, meghatározó vállalatait, azt érdemes az önéletrajzban „Iparági tapasztalatok” címszó alá beírni.
A cég nevébe bekerült a tevékenysége, és a leírásba is. Beletettem egy-két olyan jelzést a leírásba, amiből látszik, milyen termékekhez is érthet az álláskeresőnk, valószínűleg a célcsoport, vevőkör is hasonló. Ha a megpályázott állás pont erről szól, akkor nyert ügye van, eljut állásinterjúra.
Tevékenységbeli felosztás
Ha az iparág nem ugyanaz, de a pozíciók igen (pl. mindig is marketinges voltál, most ugyan gépipari céghez jelentkezel, előtte meg élelmiszeriparban voltál), akkor a tevékenység közös pontjairól szóljon a CV. Ha az álláshirdetésben kiadványokkal való munka kapott hangsúlyt, az kerüljön előre, a többi leírást vegyük rövidebbre:
Kompetenciák csoportosítása
Amikor sokféle állást töltöttél már be, de ezekben mindig ugyanazokat a kompetenciákat használtad, ezt a megoldást is választhatod. Ha jó szövegíró vagy, és ezt használtad marketingkampányokban és újságíróként is, kritikusként is, ez egy jó irány lehet egy újabb állás megpályázáshoz.
Láthatjuk, hogy ugyanannál a jelöltnél is sokféle lehetőség van arra, hogy mikor mit és hogyan írjon magáról. Nem hazudott, nem csúsztatott, csupán az álláshirdetésekre válaszolt. Ami az álláshirdetés szerint kell, és ami a meglévő tapasztalatai között már létezik, egyértelműen kiemelendő.
----
Látogasd meg további ötletekért a CV-minta gyűjteményem, itt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Showmiller · http://ujallastakarok.blog.hu 2015.05.19. 15:46:51
jobangel · http://jobangel.hu/blog 2015.05.19. 15:50:05
Mostanában sokaknál kellett testreszabást tanítani, ami elég aprólékos munka, ezért gondoltam, inkább egy fiktív példán megmutatom, hogy mindenki láthassa, miről is van szó.